Část Česka zasypal sníh, do ulic vyjely sypače. Silnice mohou klouzat jako v zimě, varují silničáři

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 4. 2017 10:02
Do Česka přišla studená vlna ze severu, která s sebou přinesla i sněžení. Sněhové přeháňky očekávají meteorologové i přes den. Do ulic vyjeli i silničáři a k opatrnosti nabádají zejména řidiče, kteří už přezuli na letní pneumatiky.
Úterní ráno na Šumavě.
Úterní ráno na Šumavě. | Foto: Michael Švec

Praha - V řadě krajů napadl sníh. Do ulic proto musely vyjet sypače. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu varují, že sněžit může ve vyšších polohách i přes den, a to zejména na severovýchodě území. "Extrémní počasí na tuto roční dobu potrvá do pátku. Nejen sněžení, ale i možnost náledí, sněhových jazyků, silný vítr a ve čtvrtek ráno největší mráz," doplňuje meteorolog Petr Dvořák s tím, že studený bude i celý zbytek dubna.

V Karlovarském kraji od časného rána sněží. Sníh na mnoha místech zůstává na silnicích ležet. Auta, která už řidiči přezuli na letní pneumatiky, tak mohou mít problémy, upozorňují silničáři. Teploty se pohybují jen lehce nad nulou. Sníh se v Karlovarském kraji objevil už v neděli a v pondělí, sněžilo ale jen ve vyšších polohách a sníh na silnicích nevydržel. Dnes už sněží na většině území kraje. Se sněhem musejí řidiči počítat i na hlavním tahu krajem, na dálnici D6. Ve vyšších polohách jsou silnice zasněžené. 

Na severu Olomouckého kraje vyrazili časně ráno silničáři opět do terénu. Zasahovali na Rejvízu i na Červenohorském sedle, kde napadlo přes pět centimetrů sněhu, řekl dispečer jesenické správy silnic. Se stroji vyjeli do terénu i jejich kolegové z šumperské strany. Kvůli návratu zimního počasí museli silničáři vrátit techniku do zimního provozu, řada sypačů už byla přestavěna na letní sezonu.

V nejvyšších polohách Královéhradeckého kraje leží na vozovkách vrstva sněhu, motoristé dnes musejí se sněhem počítat například při jízdě přes hřeben Orlických hor či v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Všechny silnice jsou však se zvýšenou opatrností sjízdné, řekl technický náměstek královéhradeckých silničářů Přemysl Noháček.

Ve vyšších polohách Ústeckého kraje se místy tvoří sněhové jazyky. Silničáři nabádají k opatrnosti. Se sněhem musejí řidiči počítat i na dálnici D8. V Krušných horách napadlo od pondělí několik centimetrů sněhu. Mezi 65. a 92. kilometrem dálnice D8 se mohou v polohách nad 300 metrů tvořit sněhové jazyky. Dálnice je sjízdná se zvýšenou opatrností. V kraji se od rána stalo několik nehod, neměly ale závažné následky.

Na horách na Vsetínsku od nočních hodin sněží, na hlavní tah na Slovensko, silnici I/35 v úseku Horní Bečva - Bumbálka musel vyjet sypač. Teplota je pod nulou, řekl jednatel Správy a údržby silnic Valašska Jaromír Kořistka. Řidiči by proto měli jet opatrně. Tenká vrstva sněhu napadla podle Kořistky také na Pustevnách či na Soláni. Silničáři měli podle něj ještě jeden sypač na středisku v Prostřední Bečvě upravený na zimu, další jsou již přestavěné na letní verze, na vysavače či zametače. Pracovníci zimní údržby už také nedrží nepřetržité služby.

V Moravskoslezském kraji museli silničáři časně ráno vyjíždět kvůli sněhu pouze na Frýdecko-Místecku, v okolí přehrady Šance nedaleko Bílé. Kvůli předpovědi meteorologů a avizovanému sněžení jsou ale silničáři v pohotovosti, řekla mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Na hory se vrátil sníh. Takhle to v pondělí vypadalo na Šumavě. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy