Kam se poděly letní bouřky? Jen teplo nestačí, nenapadl sníh

Tereza Hrabinová
12. 8. 2015 19:30
Červenec přinesl kromě extrémních teplot a sucha také mnohem méně bouřek než v minulých letech. V druhé polovině srpna už by mělo srážek přibývat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Czech Tunderstorm Research Association

Praha - Letošní červenec byl čtvrtý nejteplejší od počátku měření v Klementinu roku 1775. S létem a tropickými teplotami si většina lidí spojí velké bouřky, které pročistí vzduch. I v tomhle letošek překvapil.

Zatímco v roce 2012 mělo Česko za sebou v tuhle dobu už dvaatřicet bouřek, letos jich bylo jen jedenáct. V roce 2013 bylo bouřek ve stejném období devatenáct a doprovázely je také kroupy. Zničily podstatnou část úrody. Loni jich bylo jednadvacet. 

Velké horko, jedno z kritérií vzniku bouřky, sice nynější počasí splňuje, druhé však nikoli. “K tomu, aby se vytvořila bouřka, je potřeba vlhkost v atmosféře a té nad naším územím není dost,” vysvětluje meteorolog Josef Hanzlík. Sedmý měsíc byl nejsušší za posledních padesát let.

Jedním z faktorů, který přispěl k letošnímu velkému suchu, je teplá zima. “Jarní slunce běžně rozpouští sníh, což vede k dostatku vlhkosti a vody. Letos místo sněhu sluneční energie vysušila půdu,” říká mluvčí hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o faktor zásadní. V roce 1947 bylo velice suché léto a předcházela mu velice tuhá zima s dostatkem sněhu.

Dalším důvodem by podle Dvořáka mohl být jev zvaný El Niño v Tichém oceánu, který má dopad na cirkulaci atmosféry v ostatních částech zeměkoule včetně České republiky.

“Letos převažuje jihozápadní proudění nad Španělskem, Francií, Německem, Bavorskem. Má původ v severozápadní Africe na Sahaře,” dodává Dvořák. Navíc letos nepřišel obvyklý červnový proud, který přináší vlhký západní atlantský vzduch. Měsíc tak byl o mnoho teplejší a méně srážkový než jiné roky. 

V srpnu dorazí bouřky

“Je vysoká pravděpodobnost, že srpen bude srážkově bohatší a chladnější než červenec. Až do první dekády září bude však počasí nadprůměrné,” říká Hanzlík a dodává, že nadprůměrnými teplotami se míní už ty nad sedmnáct stupňů. Frontální vlna nad naším územím v následujícím období přinese velké množství bouřek a přeháněk. Srážky meteorologové očekávají v srpnu průměrné.

Od soboty do úterý už některé části republiky nebudou tak horké. Na Moravě by se mělo ochladit s 1-3 denním zpožděním. Do dnešní desáté hodiny meteorologové varují před silnými bouřkami převážně v horských oblastech východních Čech a severní Moravy, ojediněle i s kroupami. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy