Tropy živě: V Česku opět padaly rekordy. V Řeži bylo 38,8 °C

Přenos skončil
Tropické počasí v České republice jsme sledovali v online zpravodajství.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Tropické počasí vydrží i tento týden. V pondělí meteorologové odhadují teploty mezi 33 až 37 °C, v 1000 metrech na horách bude kolem 29 °C. Pokračuje i extrémní sucho a s ním spojená výstraha před hrozbou požárů.

V sobotu byly nejvyšší teploty ve středních Čechách, v Řeži a Dobřichovicích u Prahy meteorologové naměřili 39,8 °C. Druhý den padaly rekordy hlavně na jižní Moravě, nejvyšší teplota byla 37,2 °C v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku.

Tropické počasí v České republice jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
20:40

Požár lesa na Českolipsku nedaleko Bezdězu už mají hasiči pod kontrolou, stále se ale dohašuje. Přes noc zůstanou na místě ještě dvě jednotky dobrovolných hasičů.

20:30

Na řadě míst Čech dnes teploty dosáhly 37 stupňů Celsia. Rekordy pro dnešní den budou meteorologové přepisovat na zhruba polovině stanic Českého hydrometeorologického ústavu, které měří více než 30 let. Nejtepleji bylo podle podvečerních odečtů v Řeži u Prahy, a to 38,8 stupně Celsia.

20:00

Ve středních Čechách dnes padly teplotní rekordy na většině měřicích stanic. Největší horko bylo v Husinci-Řeži u Prahy, kde naměřili 38,8 stupně Celsia, což byla největší hodnota v zemi. Byl tam překonán rekord z loňského roku.

19:01

Na dvou místech jižní Moravy padly teplotní rekordy, v obou případech byly překonány hodnoty z roku 1992. Ve Strážnici na Hodonínsku bylo 37,1 stupně, což je více o 1,4 stupně. Rekord padl ještě v Brně-Žabovřeskách, kde meteorologové naměřili 36,1 stupně, o tři desetiny více než před 23 lety.

18:34 ilustrační foto.

Nedaleko Bezdězu na Českolipsku hoří les. Oheň zasáhl zhruba dva hektary porostu, na místě zasahuje 12 jednotek. Před 17:30 hasičům pomohl krátký prudký déšť, přesto zásah potrvá dlouho, sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová.

18:32

Na Vysočině padl teplotní rekord pro dnešní den v Havlíčkově Brodě. Teplota tam dosáhla 35,0 stupně Celsia. Dosavadní rekord na této stanici z roku 1992 má hodnotu 34,5 stupně. Sdělila to Jitka Kučerová z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

18:26

Ve Zlínském kraji byly překonány teplotní rekordy na třech stanicích. Nejtepleji bylo ve Vsetíně a Holešově, kde meteorologové naměřili 35,8 stupně Celsia. Měnily se tak rekordy z roku 1992, které činily ve Vsetíně 33,2 a v Holešově 35,4 stupně Celsia. Řekla to Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

18:11

Na řadě míst Čech teploty dosáhly 37 stupňů Celsia a rekordy pro dnešní den budou meteorologové přepisovat na zhruba polovině stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), které měří více než 30 let. Nejtepleji bylo v České Lípě, kde teplota dosáhla 37,7 stupně Celsia. O téměř čtyři stupně tam tak překonala dosavadní maximum z roku 2003.

17:57

Nejtepleji v Moravskoslezském kraji bylo v Bohumíně-Záblatí na Karvinsku, kde teplota dosáhla 35,7 stupně Celsia. Na čtyřech místech na Bruntálsku naměřili meteorologové extrémní teploty, které překonaly dosavadní maxima pro 10. srpen.

Nejstarší překonaný teplotní rekord byl z roku 1972 v Karlově Studánce. Naměřená teplota 30,3 stupně Celsia ho překročila o 3,4 stupně.

17:50 ilustrační foto.

Hasiči v Karlovarském kraji likvidovali od rána osm větších požárů, ke kterým muselo vyjet více jednotek. Hořely pole, lesy i louka v bečovské botanické zahradě. Sdělil to mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

17:45

Na jihu Čech byla dnes překonána teplotní maxima dne na třetině meteorologických stanic Českého hydrometeorologického ústavu s více než třicetiletou dobou pozorování. Třeba v Táboře byl překonán rekord z léta roku 1992, a to o 1,3 stupně, když tam přístroje naměřily 33,7 stupně Celsia. Nejtepleji bylo ale ve Vráži na Písecku, kde rekord nebyl překonán, bylo tam 35,4 stupně Celsia.

17:39

Současné počasí není podle mluvčího ekologického sdružení Hnutí Duha Jana Piňose mimořádným excesem, ale přirozeným důsledkem klimatických změn a stavu krajiny. Ty způsobil člověk svou činností. Vedro, sucho, bouřky, přívaly, malé zasakování vody do půdy, negativní dopady na zemědělství a lesnictví - to vše bude s vysokou pravděpodobností stále častější a intenzivnější. "Odborníci varují již po desetiletí, politici je ovšem až donedávna neslyšeli," dodal.

17:09

V Olomouci byla v pondělí překonána extrémní teplota z roku 1992, která činila 36 stupňů Celsia. V Luké naměřili 34,3 stupně Celsia. Dosavadní rekord pro tento den tam činil 33,4 stupně Celsia.

17:08

Meteorologové v pondělí na dvou stanicích v Olomouckém kraji zaznamenali nová teplotní maxima. Nejtepleji bylo v Olomouci, kde meteorologové odpoledne naměřili rekordních 36,1 stupně Celsia. Teplotní rekord padl také v Luké na Olomoucku.

17:01

Pokračující vlna veder i v pondělí překonala v západních Čechách dosavadní teplotní maxima pro dnešní den. Dosud platné rekordy byly překročeny asi na polovině stanic v Plzeňském a Karlovarském kraji. Nejtepleji bylo dnes v Plzni - Bolevci, kde meteorologové naměřili 36,2 stupně, řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Dívka obklopená tryskající vodou z fontány na South Bank během horkého letního dne v centru Londýna. 15. července 2013.
Dívka obklopená tryskající vodou z fontány na South Bank během horkého letního dne v centru Londýna. 15. července 2013. | Foto: REUTERS/Andrew Winning
16:59

Vyžaduje-li to veřejný zájem, zejména při přechodném nedostatku pitné vody, může vodoprávní úřad omezit užívání pitné vody z vodovodu pro veřejnou potřebu pro činnosti, které nejsou nezbytně nutné, například na zalévání zahrad či napouštění bazénů.

Foto: Thinkstock
16:58

Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera vyzval starosty obcí s rozšířenou působností, aby pečlivě kontrolovali dodržování vyhlášek zakazujících nebo omezujících odběr z povrchových vod a vodních toků. Od začátku července klesají hladiny většiny toků a průtoky se pohybují hluboko pod úrovní dlouhodobých ročních průměrů. Výrazný pokles průtoků je na Sázavě a na Berounce, nízký průtok vykazuje i Cidlina v Sánech a Výrovka v Plaňanech. Klesá i hladina podzemních vod. Zásoba vody ve vodárenských nádržích je ale nadále dostatečná.V případě porušení nařízení lze fyzické osobě uložit pokutu až 50 tisíc korun a podnikající fyzické či právnické osobě až 100 tisíc Kč.

16:55

Vstup do lesů už zakázaly Rakovník nebo Říčany u Prahy. S tímto nařízením počítají i starostové z Mladoboleslavska. Za porušení hrozí lidem podle přestupkového zákona pokuta až do 30 tisíc korun.

16:53

Středočeský kraj vyzval obce s rozšířenou působností, aby vzhledem k pokračujícímu suchu a riziku požárů zvážily možnost vyhlášení zákazu vstupu do lesů. Novinářům to v pondělí řekl hejtman Miloš Petera (ČSSD). Toto nařízení je podle něj v kompetenci pověřených obcí. Kdyby chtěl podobný krok učinit kraj, musel by to udělat v rámci správních řízení se všemi majiteli lesů.

Foto: Jan Šobotník
16:52 ilustrační foto.

Podél železniční trati u Starého Města směrem na Moravský Písek v pondělí odpoledne opět vzplál travní porost a keře. Vznikl pravděpodobně po průjezdu vlaku, od jehož kol odletěly jiskry. Na místě je jedenáct hasičských jednotek, tedy zhruba 60 hasičů. S likvidací ohně jim pomáhá policejní vrtulník, který na ohniska shazuje vodu z vaku.

16:50 ilustrační foto.

U Horního Hradiště hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Rozsah je podle mluvčí tak velký, že ho zatím nedokáže odhadnout. "Zažádali jsme i o vrtulník s bambivakem, bohužel nemůžeme v tuto chvíli říci, zda na místo doletí, protože oba vrtulníky, které přicházejí do úvahy, zasahují po republice u jiných požárů," uvedla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

Požár v Děčíně
Požár v Děčíně | Foto: Aktuálně.cz
16:46 ilustrační foto.

Hasiči v Plzeňském kraji bojují od odpoledne s dalšími dvěma velkými požáry polí a lesů. U Horního Hradiště nedaleko Manětína na severním Plzeňsku hasí rozsáhlý požár 20 jednotek z Plzeňského a Středočeského kraje, další požár na Domažlicku likviduje zatím devět jednotek.

16:43

V Indii mají u řeky Gangy trochu jiný problém než sucho.

16:38

Jan Lipold ve svém komentáři píše o tom, že v tomto tropickém období se mají politici činit a aspoň se zajímat o to, jak se jejich spoluobčanům vede. "Například nemocnice a léčebny, kde nemají klimatizaci, jsou plné vedrem strádajících pacientů. To je takový problém alespoň projevit zájem? To není žádná komedie pro média, ale běžná součást jejich povolání, rozpoznat a vyhodnocovat tíseň bližních," píše Lipold.

Více čtěte zde.

Foto: Reuters
16:25

Kvůli vysokým teplotám musí na dvou místech v Česku zpomalit vlaky. Koleje by se v důsledku vysoké teploty mohly ohnout nebo dokonce zlomit. K žádnému takovému případu však zatím v Česku letos nedošlo. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) je to tak zejména díky modernizaci kolejí. Více čtěte zde.

16:24

Před hospodářskými ztrátami způsobenými nadměrným suchem nebo naopak srážkami v období sklizně, před kterými se farmáři nemohou pojistit, by mohl zemědělce alespoň částečně ochránit tzv. Fond nepojistitelných rizik. Na ministerstvu zemědělství se začne do konce srpna projednávat návrh materiálu, podle kterého by se mohl tento fond zřídit. Systém by mohl začít fungovat v roce 2016.

Foto: Radek Pecák
16:21

Opravovaný areál Na Zvonici v pražských Modřanech bude dokončený až v říjnu. Na měsíčním zpoždění nese vinu počasí, v současném horku není možné vysázet stromy. Vyplývá to z usnesení rady Prahy 12. U kostela Nanebevzetí Panny Marie vzniká oddechová louka a přírodní amfiteátr, upravují se cesty a přibýt má mobiliář. Celý projekt vyjde na 7,5 milionu korun, většinu pokryje dotace z EU.

16:13 ilustrační foto.

Liberecký kraj v pondělí zakázal kvůli vysokému riziku požárů rozdělávat oheň i kouřit v přírodě. Důvodem je současné počasí, nedostatek dešťových srážek a přetrvávající vysoké teploty, kdy podle předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu trvá nebezpečí požárů na území celého kraje. Takzvaná doba zvýšeného nebezpečí vzniku požáru platí pro celý Liberecký kraj až do odvolání.

16:10

V nedávno schváleném vládním materiálu proti suchu se také plánuje, že se obnoví zaniklé rybníky nebo horské splavovací nádrže, takzvané klauze. Tyto údolní přehrady, sroubené ze dřeva s výplní z kamene a hlíny, už téměř z krajiny zmizely. MŽP podle Roubíčkové posuzuje vliv na životní prostředí u dvou nádrží při Vchynicko-tetovském plavebním kanálu na území obce Modrava v Národním parku Šumava, konkrétně u Roklanské a Rokytské.

Rybník Šušek po revitalizaci.
Rybník Šušek po revitalizaci. | Foto: Archiv Asociace EF CZ - Souznění, o.s.
16:03

Od pátku mohou obce i podnikatelé také žádat o více než miliardu korun na opatření, která by lépe využila srážkovou vodu místo toho, aby odtékala kanalizací do vodních toků, a to hlavně ve městech a obcích.

Dokud prší a z okapů srší takové "provazy" vody, je za daných okolností zkrátka zle.
Dokud prší a z okapů srší takové "provazy" vody, je za daných okolností zkrátka zle. | Foto: Daniel Poláček
16:01

Na boj proti suchu a na zadržování vody v krajině by mělo v příštích pěti letech jít z evropských dotací více než osm miliard korun. Peníze z Operačního programu Životní prostředí podpoří ty projekty, které pomohou lepšímu vsakování srážkové vody nebo třeba průtoku říčních koryt, potoků a přilehlých niv a také zlepší přirozený rozliv. Na některá opatření začne už tento pátek ministerstvo životního prostředí přijímat žádosti.

15:46

U Bavorova na Strakonicku hoří pole a les na ploše 150 hektarů. Na místě zasahuje několik jednotek hasičů, požár hasí i pomocí helikoptéry. Po 14:00 vyhlásili třetí stupeň poplachu. Příčina vzniku požáru zatím není známá, pravděpodobně k němu však přispělo sucho a vedro. Řekla to mluvčí jihočeských hasičů Jana Neškodná.

Požár lesa na Rokycansku
Požár lesa na Rokycansku | Foto: Josef Sova
15:43

Na žižkovské radnici úředníci dostali pokojové teploměry, a pokud teplota v kanceláři přesáhla 34 stupňů, mohli pracoviště opustit. V době extrémních teplot mohou podle rozhodnutí tajemníka pracovat už od 06:00.

Foto: Reuters
15:42

Některá města a obce kvůli vlně veder omezují čerpání vody. Zákazy platí především pro zalévání a napouštění bazénů. Pražský magistrát podle mluvčího Víta Hofmana nic podobného neplánuje. "Praha je vodou dobře zásobená z centrálních zdrojů, nicméně vodou by se obecně nemělo plýtvat a to nejen v letních dnech. K žádným krokům se ale zatím nechystáme," uvedl. V pražských lesích platí od minulého týdne zákaz rozdělávání ohňů. Dnes Správa pražských hřbitovů zakázala rozsvěcení svíček na hrobech.

15:41

Praha zatím nechystá žádná mimořádná opatření ohledně hospodaření s vodou.

15:39

Některé městské úřady v Praze kvůli vysokým teplotám zkracují pracovní dobu. K dispozici většinou zůstávají jen nejvytíženější přepážky. Už v pátek mohli úředníci v Praze 4 a 10 jít z práce domů dřív než obvykle. Teploty v České republice už několik dnů překračují 30 stupňů Celsia.

15:19

Za úhyn asi 500 raků v říčce Desná v Poříčí u Litomyšle může pouze příroda. Část korýšů nepřežila dlouhotrvající sucho, dalších asi 1000 jich minulý týden z vyschlého koryta zachránili ochránci přírody. Podezření, že rybáři záměrně zadrželi vodu v rybnících a nedodrželi minimální průtok, se nepotvrdilo, řekl vedoucí odboru životního prostředí litomyšlské radnice Jiří Randák.

Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům.
Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům. | Foto: Aktuálně.cz
15:18

Smogová situace kvůli ozonu platí od konce minulého až do odvolání také v Praze a Středočeském, Ústeckém a Jihomoravském kraji.

15:14

Kvůli vysoké koncentraci troposférického ozonu v ovzduší vyhlásili meteorologové v Moravskoslezském kraji smogovou situaci. Týká se aglomerace Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka s výjimkou Třinecka.

15:07

Na severu Čech zapršelo.

14:46

V Kalifornii vyschla řeka, která protéká městem San Jose.

 

14:11 ilustrační foto.

V prvním pololetí roku hasiči pokles počtu požárů zdůvodnili tím, že méně hořelo v přírodním prostředí, přestože bylo sucho a zvýšené riziko vzniku ohně. Dá se očekávat, že s klesajícím trendem požárů ve zbytku roku zahýbou statistiky z července, kdy byl počet požárů naopak nejvyšší za posledních pět let. Požárům napomáhá právě suché počasí, které pokračuje i v srpnu.

Požár v Děčíně
Požár v Děčíně | Foto: Aktuálně.cz
14:10

Počet požárů v Česku v prvním pololetí klesl o 698 na 9153. Za prvních šest měsíců roku při požárech zemřelo 55 lidí, což byl meziroční nárůst o sedm zemřelých. Při požárech vznikly škody za téměř 787 milionů korun. Nejčastější příčinou požárů v první půlce roku byla nedbalost dospělých, následovaly technické závady či požáry, u nichž se hasičům nepodařilo prokázat, kdo je zavinil. Na opačném konci byly požáry, které vznikly kvůli úderu blesku nebo výbuchu.

13:54

Stovky lidí v pondělí zamířily na nejvyšší horu České republiky Sněžku, kde se uskutečnila tradiční Svatovavřinecká pouť. Zatímco v nížině panovalo opět tropické počasí, na vrcholu Sněžky bylo polojasno a přijatelných 20 stupňů Celsia. Na vrchol vystoupal také bývalý prezident Václav Klaus se synem a vnoučaty.

Foto: Ludvík Hradilek
13:15

Na jihovýchodě Rumunska dramaticky klesla hladina Dunaje. Ve městě Galati se na řece objevilo několik písečných ostrovů.

13:07

Hasiči stále sčítají škody po letošním zřejmě největším lesním požáru u Olešné na Rakovnicku. Minulé pondělí tam oheň postupně zachvátil 100 hektarů lesa a pole, ještě v neděli hasiči místo kontrolovali. Stanovení výše škody je obtížnější mimo jiné kvůli tomu, že postižené území má více vlastníků.

12:42

Období extrémních teplot spojených s nízkými srážkami způsobilo v Polsku sucho, které obzvláště tvrdě dolehlo na zemědělský východ země. Hladiny Visly a dalších řek dramaticky poklesly na rekordní minima. Polská vláda na pondělí svolala krizové jednání o tom, jak následkům pro zemi nezvyklých veder čelit.

Foto: František Havlát
12:41

V Polsku zavedli omezení na odběry elektrické energie pro továrny a velké spotřebitele. Opatření má snížit tlak na přetíženou rozvodnou síť. 

12:38

Pokud se pokles jezerní hladiny nezastaví, zakážou úřady zavlažování okolních polí jezerní vodou. To bude mít za následek tvrdý dopad na zemědělství. Vedle zavlažovacích systémů hrozí odstavení také vodním elektrárnám na řece Ticino, která jezerem protéká. Tento přítok Pádu za normálních podmínek největší italskou řeku zásobuje jednou pětinou vody.

12:35

Na severu Itálie v Benátsku a Lombardii vedra nadále komplikují stav tamních jezer, například Lago di Garda či Lago di Como. Vážná je situace především na Lago Maggiore, kde podle APA každý den hladina jezera poklesne o šest centimetrů. Kvůli snižující se hladině nemohou na tamní ostrov Isola Madre připlouvat žádné křídlové čluny, ale jen běžné lodě. Ochromena je také trajektová doprava mezi městem Verbania a několika obcemi, která musela být značně utlumena.

Foto: Aktuálně.cz
12:34

Bouřky, doprovázené prudkými lijáky a krupobitím, si podle pondělního prohlášení policie nevyžádaly na jihozápadě Německa žádné zraněné. Výše škod prozatím nebyla vyčíslena. Ve Frankfurtu nad Mohanem se v pondělí dopoledne vrátila k normálu železniční doprava. Vlivem mimořádně vysokých teplot se na tamním železničním mostě přes Mohan zdeformovaly koleje, opravy měly původně trvat do úterý.

12:32

V Británii se ochladilo, místní meteorologický úřad vydal varování před silnými bouřkami. S bouřkami z veder se již v neděli večer a v noci na pondělí potýkala podle DPA německá spolková země Bádensko-Württembersko. Kvůli bleskům vzniklo několik požárů, například ve Stuttgartu vyhořelo podkroví bytového domu. Ochromeny byly telefonní sítě a s problémy se potýkala i železnice.

Bouře a blesky
Bouře a blesky | Foto: Reuters
12:30

Kvůli suchu na severu Itálie klesají hladiny velkých jezer, další úbytek vody si podle agentury APA vyžádá odstavení zavlažovacích systémů, což tvrdě dolehne na místní zemědělce. V Polsku, které stejně jako další země Evropy čelí vlně veder, v pondělí ohlásily státní rozvodné sítě SE regulaci dodávek elektřiny pro velké podniky. Kvůli vysokým odběrům je energetický systém v zemi přetížený.

12:04

Vlna veder a sucha bude pokračovat v celé republice nejméně do pátečního večera, do té doby teď podle Českého hydrometeorologického ústavu platí varování před velmi vysokými teplotami. Na celém území rovněž zůstává vysoké nebezpečí požárů. O víkendu jich bylo 353, čtyřikrát více než běžně. S výjimkou ojedinělých bouřek lokálního charakteru bude celé období bez srážek.

Foto: ČTK
11:59

Praha je druhé nejteplejší město světa. Zaostal za ní například i pákistánský Islámábád.

11:49

Zatímco v Praze je 32 °C, Paříž nebo Milán hlásí příjemných 22 °C.

11:07

Prohlédněte si, jaké teploty byly v minulém týdnu.

11:04

V Barmě zasáhly rozsáhlé povodně už téměř milion lidí - povodně sužují značnou část Barmy už od června. Vyžádaly si stovku obětí a zničily asi půl milionu hektarů rýžových polí. S odvoláním na oficiální zdroje o tom v pondělí informoval zpravodajský server BBC News. Záplavy zažívá Barma pravidelně během monzunové sezony, ale letošní povodně patří k těm vůbec nejhorším, jaké zemi zasáhly za řadu desetiletí.

Zaplavená vesnice v Barmě
Zaplavená vesnice v Barmě | Foto: Reuters
11:01

Pro celou republiku v současnosti platí až do odvolání výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před vysokým nebezpečím vzniku požárů. Horko a sucho navíc podle předpovědí meteorologů vydrží nejméně ještě po celý týden, takže riziko požárů bude stále zvýšené.

11:00

S vlnou veder bojují i v Egyptě. Kvůli extrémním teplotám, které šplhají i vysoko nad 40 °C, již přišlo o život 21 lidí. Dalších 66 muselo být ošetřeno lékaři, uvedl egyptský deník Al-Ahrám s odvoláním na prohlášení ministerstva zdravotnictví. Teploty v Egyptě začaly stoupat na začátku srpna, situaci zhoršuje i zvýšená vlhkost.

Foto: Reuters
10:38 ilustrační foto.

V těchto dnech převažují požáry v přírodním prostředí. Jejich nejčastější příčinou jsou technické závady na technice, kterou zemědělci používají k práci na polích. Dalším významným faktorem je lidská nedbalost. "V lesích často způsobí požár například nedopalek cigarety," uvedla v tiskové zprávě mluvčí hasičů.

10:35 ilustrační foto.

Hasiči mají za sebou náročný víkend, za sobotu a neděli hasili 353 požárů, mnohdy hořely lesy, louky a pole. Na vině jsou vedra. Jindy obvykle hasiči za dva dny jedou ke stovce požárů. S ohněm během víkendu bojovalo 2383 hasičských jednotek. Za normálních okolností je průměr 52 požárů denně.

Foto: HZS ČR
10:33

Galerie Středočeského kraje, která sídlí v Jezuitské koleji v Kutné Hoře, bude mít vlastní zdroje vody na zavlažování rozsáhlých zahrad. V současnosti odebírá vodu z vodovodního řadu, což v některých měsících stojí i 70 tisíc korun měsíčně. Nově začne čerpat spodní vodu a využívat ji k zalévání, řekl krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).  Podle Petry Bartuškové z galerie by měl být nový systém zavlažování instalován v září a už na podzim má být funkční. Galerie tak nebude muset za vodu k zalévání nic platit.

10:20

Zvlášť nebezpečné je horko na silnicích, podle dopravního psychologa Karla Havlíka hrozí vyšší riziko nehod. "Řidiči jsou kvůli horku nepozorní a vzrůstá jejich agresivita. Kvůli únavě také pomaleji reagují nebo nejsou schopni správně vyhodnotit dopravní situace,“ vysvětluje Havlík. Ačkoli běžně doporučuje řidičům na dlouhých cestách přestávky po sto nebo dvě stě kilometrech, v právě panujícím horku radí pauzu každých padesát kilometrů. A také méně jíst a pít často po malých dávkách.

Výjezdy ze zatáček přinášejí řidiči velkou míru radosti.
Výjezdy ze zatáček přinášejí řidiči velkou míru radosti. | Foto: Ford
10:11

Dlouhotrvající horko se podle psychologů negativně podepisuje na chování většiny lidí. Podráždění a agresivita navíc stoupá i kvůli tomu, že teploty v posledních dnech neklesají ani v noci a lidé se tak téměř nevyspí.

10:01

V porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry jsou průtoky řek všude výrazně podprůměrné. Nejméně vodné ze sledovaných toků zůstávají Dědina, Doubrava, dolní Cidlina, Mrlina, Výrovka, Lomnice, Lužnice, Blanice (Sázavská), Úterský potok, Úslava, horní Ostravice, horní Olše, Lomná, Rožnovská Bečva a Dřevnice.

Foto: Radek Nohl
9:55

Situace na řekách se nebude významně měnit, hladiny vodních toků zůstanou převážně setrvalé nebo budou velmi slabě klesat. Předpokládané bouřkové srážky pravděpodobně nezpůsobí lokálně významnější rozkolísání hladin.

9:35 ilustrační foto.

Hasiči v České republice zaznamenali v neděli 156 požárů, které způsobily celkovou škodu za téměř pět milionů korun. Nikdo při nich nezemřel, čtyři lidé se zranili. Na svých internetových stránkách to v pondělí uvedl Hasičský záchranný sbor ČR. Hasiči vyjížděli mimo jiné k požáru vysokotlakého listu v obci Vladislav na Třebíčsku. Příčinou ohně, který způsobil škodu za dva miliony korun, byla technická závada. Zahoření elektrického rozvaděče způsobilo požár v jednom z bytových domů v Českém Těšíně. Hasiči kvůli ohni preventivně evakuovali z domu 50 lidí. Škoda činí 200 tisíc korun.

Požár lesa na Rokycansku
Požár lesa na Rokycansku | Foto: Josef Sova
9:30

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat další tropický den nejen v České republice.

 

Domácí Domácí
Aktualizováno 11. 8. 2015 0:01
 

Právě se děje

před 15 minutami

Matěj vydra prodloužil smlouvu s Burnley o další sezonu

Reprezentační útočník Matěj Vydra bude působit v Burnley i v příští sezoně. Aktuálně sedmnáctý tým tabulky Premier League oznámil, že uplatnil opci na prodloužení smlouvy. 

Další zprávy