Kam se poděly letní bouřky? Jen teplo nestačí, nenapadl sníh

Tereza Hrabinová
12. 8. 2015 19:30
Červenec přinesl kromě extrémních teplot a sucha také mnohem méně bouřek než v minulých letech. V druhé polovině srpna už by mělo srážek přibývat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Czech Tunderstorm Research Association

Praha - Letošní červenec byl čtvrtý nejteplejší od počátku měření v Klementinu roku 1775. S létem a tropickými teplotami si většina lidí spojí velké bouřky, které pročistí vzduch. I v tomhle letošek překvapil.

Zatímco v roce 2012 mělo Česko za sebou v tuhle dobu už dvaatřicet bouřek, letos jich bylo jen jedenáct. V roce 2013 bylo bouřek ve stejném období devatenáct a doprovázely je také kroupy. Zničily podstatnou část úrody. Loni jich bylo jednadvacet. 

Velké horko, jedno z kritérií vzniku bouřky, sice nynější počasí splňuje, druhé však nikoli. “K tomu, aby se vytvořila bouřka, je potřeba vlhkost v atmosféře a té nad naším územím není dost,” vysvětluje meteorolog Josef Hanzlík. Sedmý měsíc byl nejsušší za posledních padesát let.

Jedním z faktorů, který přispěl k letošnímu velkému suchu, je teplá zima. “Jarní slunce běžně rozpouští sníh, což vede k dostatku vlhkosti a vody. Letos místo sněhu sluneční energie vysušila půdu,” říká mluvčí hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. Na druhou stranu se rozhodně nejedná o faktor zásadní. V roce 1947 bylo velice suché léto a předcházela mu velice tuhá zima s dostatkem sněhu.

Dalším důvodem by podle Dvořáka mohl být jev zvaný El Niño v Tichém oceánu, který má dopad na cirkulaci atmosféry v ostatních částech zeměkoule včetně České republiky.

“Letos převažuje jihozápadní proudění nad Španělskem, Francií, Německem, Bavorskem. Má původ v severozápadní Africe na Sahaře,” dodává Dvořák. Navíc letos nepřišel obvyklý červnový proud, který přináší vlhký západní atlantský vzduch. Měsíc tak byl o mnoho teplejší a méně srážkový než jiné roky. 

V srpnu dorazí bouřky

“Je vysoká pravděpodobnost, že srpen bude srážkově bohatší a chladnější než červenec. Až do první dekády září bude však počasí nadprůměrné,” říká Hanzlík a dodává, že nadprůměrnými teplotami se míní už ty nad sedmnáct stupňů. Frontální vlna nad naším územím v následujícím období přinese velké množství bouřek a přeháněk. Srážky meteorologové očekávají v srpnu průměrné.

Od soboty do úterý už některé části republiky nebudou tak horké. Na Moravě by se mělo ochladit s 1-3 denním zpožděním. Do dnešní desáté hodiny meteorologové varují před silnými bouřkami převážně v horských oblastech východních Čech a severní Moravy, ojediněle i s kroupami. 

 

Právě se děje

Další zprávy