Reno (USA) - Vědci z nevadské univerzity pomocí myšího modelu ukázali, jak kofein snižuje pravděpodobnost otěhotnění a prodlužuje dobu, která je k tomu potřeba.
Ostře sledovaná látka
Účinky a dopady kofeinu, pravděpodobně nejvíce konzumované farmakologicky účinné látky, jsou dlouhodobě intenzivním předmětem zkoumání mnoha laboratoří po celém světě.
Podle výsledků několika studií způsobuje vyšší denní příjem kofeinu prodloužení doby nutné k otěhotnění. A zároveň snižuje pravděpodobnost, že k němu vůbec dojde.
Mechanismus, jak k tomu dochází, však doposud nebyl příliš jasný.
Probouzí i "uspává"
Ve vejcovodech normálně dochází k takzvaným "pomalým vlnám", které řídí rytmické stahy svalstva vejcovodu nezbytné pro dopravení vajíčka do dělohy.
Vlnění je vyvoláno zvláštními populacemi buněk, které mají funkci jakéhosi stimulátoru. Cokoliv nějak naruší tyto buňky má zároveň automaticky dopad na jejich aktivitu a v konečném důsledku tak dochází i k narušení transportu vajíčka.
Pod vlivem účinků kofeinu dochází k aktivaci buněčných kanálů zodpovědných za přenos draselných iontů, což vede k významné změně náboje na membráně těchto "stimulujících" buněk (takzvané hyperpolarizaci - k podobnému ději dochází i během přenosu vzruchu na nervových buňkách).
Vstříc účinnější léčbě
Kromě vysvětlení toho, proč ženám konzumujícím kofein často trvá delší dobu otěhotnět, přináší práce Dixonova týmu, publikovaná v časopise British Journal of Pharmacology, také lepší porozumění toho, jak vejcovody fungují. Tato znalost pak může lékařům pomoci lépe a účinněji léčit například hluboký pánevní zánět či některé sexuálně přenosné choroby.
V neposlední řadě pak snad tento objev pomůže pochopit i příčiny vzniku mimoděložního těhotenství, mimořádně bolestivé a život ohrožující situace, způsobené vývojem embrya ve vejcovodu namísto dělohy.