Dnes - čtyři týdny od petiční akce - většina poslanců tvrdí, že petici nedostali a nečetli ji.
Z téměř čtyř desítek zákonodárců, které deník Aktuálně.cz oslovil, si petici přečetli pouze poslanci Vladimír Koníček (KSČM) a Zdeněk Maršíček (KSČM), který "List pro život" podpořil svým podpisem. Předseda KSČM Vojtěch Filip potvrdil, že se k petici v nejbližší době také přidá.
Ostatní poslanci se dnes udiveně vyptávají: "To že jsme dostali? Nic takového jsem nezaznamenal." Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) vysvětluje. "Víte, jak ta sněmovna teď funguje-nefunguje. Takže nějakým nedopatřením se ke mně ještě nedostala."
Přestože poslanci ve sněmovně zatím nehlasují, za svou práci dostávají plat.
"Naprosto vylučujeme, že by se k někomu petice nedostala. Kromě nemocného poslance Patery jsme se snažili předat ji každému osobně. Druhou kopii jsme všem vložili do parlamentních schránek," prohlášuje koordinátor akce proti kouření Martin Škapík z iniciativy List pro život.
Kateřina Jacques (SZ) říká, že petici určitě neobdržela: "Poštu třídím poctivě, petici jsem ale nezaznamenala. V naší straně by ale tato aktivita určitě našla porozumění."
Chraňte děti!
Petici pod názvem List pro život vypracovala skupina lékařů a známých osobností.
Autoři petice žádají poslance, aby se tímto problémem pečlivěji zabývali, a chtějí přímět politiky ke splnění tří úkolů:
- Aktivně chránit děti před tabákem v systému školství.
- Dodávat dětem i dospělým pravdivé a pravidelné informace o tabákových výrobcích a jejich škodlivosti.
- Oddělit prodej tabáku tak, aby se nemohl prodávat spolu s potravinami, což vyvolává představu zdravotní nezávadnosti.
Petiční List pro život podporují například herec Tomáš Hanák, ale také řada lékařů. Pod List pro život se podepsali prezident Václav Klaus nebo publicista Michal Horáček.
Zlepšení? Postihy prodejců i rodinné zázemí
Deník Aktuálně.cz všem zákonodárcům v dolní komoře rozeslal dotazník, ve kterém se se jich ptal na to, jak by proti dětskému kouření zakročili. Většina z necelých čtyř desítek poslanců, kteří odpověděli, se shoduje, že kouření dětí je závažný společenský problém.
"Zlepšil bych prevenci, a budu se zasazovat o vyšší postihy prodejců, pokud prodají tabákové výrobky nezletilým. Podporuji také zákaz kouření na všech veřejných místech," řekl Jiří Polanský (ODS).
Většina poslanců se domnívá, že nejdůležitější je řešit kouření cigaret přímo v rodinách a zaměřit se na kvalitní rodinné zázemí.
Pro omezení reklam a další zdražení cigaret je ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD). Souhlasí s ním Daniel Petruška (ODS): "Za velmi účinný nástroj ovšem považuji zvyšování spotřební daně na tabákové výrobky a alkohol."
Jiří Karbol (KDU-ČSL) naopak tvrdí: "Změna legislativy moc nepomůže. Problém je v rodinách."
Poslanci: Nekouříme
85 procent z oslovených poslanců tvrdí, že jsou nekuřáci. Mnozí však připouštějí, že chuť cigarety okusili v dětství. "Když mi bylo 10 let, tak mi rodiče zapálili, abych měla tu zkušenost. Od té doby jsem si cigaretu nedala," řekla Věra Jakubková (SZ).
"První letku jsem s kamarády vykouřil asi v šestnácti," přiznal kuřák Zdeněk Prosek (ODS). "Můj podpis pod peticí by byl nepoctivým gestem. Mé vlastní děti totiž kouří."
Ondřej Liška (SZ) je pro omezení tabákové reklamy a omezení kouření na veřejných místech. Připouští, že sám vůči drogám nemá úplně negativní postoj. "V sedmnácti jsem kouřil, ale nijak intenzivně. Jednou za čas, příležitostně, si dám s kamarády marihuanu."
Strana zelených má boj proti kouření ve svém programu.
Každodenní zabiják
Statistika iniciativy proti kouření udává: Každý den v Česku tabák způsobí nejméně 60 úmrtí kuřáků, 6 úmrtí pasivních kuřáků, 23 potratů, 10 nenarozených dětí ničením plodnosti u žen i mužů, 35 akutních infarktů myokardu, 27 nových nádorů plic a nejméně 60 nově diagnostikovaných ostatních nádorových onemocnění, 12 amputací končetin a 35 cévních mozkových příhod.
V Česku kouří nejméně 800 000 dětí a mladistvých.
Lékaři potvrzují, že největší negativní vliv má kouření právě na zdraví dětí.