Papua-Nová Guinea vydala první orchidej kvetoucí v noci

Jakub Novák
22. 11. 2011 19:27
Orchidej byla objevena díky kácení. To by však paradoxně mohlo způsobit její vyhynutí
Foto: André Schuiteman / Kew Royal Botanic Gardens

Richmond / Leiden - Botanici objevili první orchidej na světě, která rozkvétá pouze v noci. Holanďan Ed de Vogel ji do Evropy přivezl v roce 2008 z Nové Británie na ostrově Papua-Nová Guinea.

Noční kvetení je mezi 25 tisíci známými druhy orchidejí naprosto unikátní. Podle pozorování ve skleníku v Holandsku se tato květina otevřela asi v deset hodin večer a opět zavřela kolem desáté ranní.

Takto rozkvetlá zůstala pouze jednu noc.

Jedná se o první skutečně noční orchidej - přesto existují druhy, které bývají opylovávané například můrami. Ty však lákají hmyz vypuštěním vonných látek, ke kterému dochází v průběhu noci a rozkvétají až během dne.

Obyčejná i bizarní

Tato orchidej byla pojmenována Bulbophyllum nocturnum. Blíže ji popisuje práce publikovaná v časopise Botanical Journal of the Linnean Society.

Květy těchto orchidejí jsou malé, ale tvarově velmi bizarní a krátkověké. Na okvětních lístcích mají jakési našedlé přívěsky, které velmi citlivě reagují na jakýkoliv závan větru a slouží zřejmě jako jedno z lákadel pro opylovače.

Pysk je tmavě červený a takzvaný sloupek květu potom žlutý s červenými tečkami.

Tajemní opylovači

Jeden z autorů, kteří orchidej popsali, André Schuiteman z Královských botanických zahrad v Kew, se domnívá, že květ této rostliny napodobuje hlenky a využívá tak jejich opylovačů.

Foto: Jaap Vermeulen / Kew Royal Botanic Gardens

Doba rozkvétání naznačuje, že jejími opylovači je noční hmyz, pravděpodobně malé mušky, nicméně tuto hypotézu musí potvrdit nebo vyvrátit další práce v terénu.

Podobně je potřeba potvrdit, že je načasování opravdu řízeno slunečním svitem, respektive dobou západu a východu slunce.

Ačkoliv není tato orchidej příliš sběratelsky atraktivní, je ohrožena jiným nebezpečím - těžbou dřeva. Kvůli nízké probádanosti Nové Británie nejsou zatím vědci schopni říct, jaký je vlastně její stav v přírodě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy