Papua-Nová Guinea vydala první orchidej kvetoucí v noci

Jakub Novák
22. 11. 2011 19:27
Orchidej byla objevena díky kácení. To by však paradoxně mohlo způsobit její vyhynutí
Foto: André Schuiteman / Kew Royal Botanic Gardens

Richmond / Leiden - Botanici objevili první orchidej na světě, která rozkvétá pouze v noci. Holanďan Ed de Vogel ji do Evropy přivezl v roce 2008 z Nové Británie na ostrově Papua-Nová Guinea.

Noční kvetení je mezi 25 tisíci známými druhy orchidejí naprosto unikátní. Podle pozorování ve skleníku v Holandsku se tato květina otevřela asi v deset hodin večer a opět zavřela kolem desáté ranní.

Takto rozkvetlá zůstala pouze jednu noc.

Jedná se o první skutečně noční orchidej - přesto existují druhy, které bývají opylovávané například můrami. Ty však lákají hmyz vypuštěním vonných látek, ke kterému dochází v průběhu noci a rozkvétají až během dne.

Obyčejná i bizarní

Tato orchidej byla pojmenována Bulbophyllum nocturnum. Blíže ji popisuje práce publikovaná v časopise Botanical Journal of the Linnean Society.

Květy těchto orchidejí jsou malé, ale tvarově velmi bizarní a krátkověké. Na okvětních lístcích mají jakési našedlé přívěsky, které velmi citlivě reagují na jakýkoliv závan větru a slouží zřejmě jako jedno z lákadel pro opylovače.

Pysk je tmavě červený a takzvaný sloupek květu potom žlutý s červenými tečkami.

Tajemní opylovači

Jeden z autorů, kteří orchidej popsali, André Schuiteman z Královských botanických zahrad v Kew, se domnívá, že květ této rostliny napodobuje hlenky a využívá tak jejich opylovačů.

Foto: Jaap Vermeulen / Kew Royal Botanic Gardens

Doba rozkvétání naznačuje, že jejími opylovači je noční hmyz, pravděpodobně malé mušky, nicméně tuto hypotézu musí potvrdit nebo vyvrátit další práce v terénu.

Podobně je potřeba potvrdit, že je načasování opravdu řízeno slunečním svitem, respektive dobou západu a východu slunce.

Ačkoliv není tato orchidej příliš sběratelsky atraktivní, je ohrožena jiným nebezpečím - těžbou dřeva. Kvůli nízké probádanosti Nové Británie nejsou zatím vědci schopni říct, jaký je vlastně její stav v přírodě.

 

Právě se děje

Další zprávy