Nedaleko Ústí nad Labem objeveny vzácné orchideje

ČTK ČTK
20. 7. 2011 21:19
Vzácný kruštík kvete v dubových lesích na jih od města
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: www.mendelu.cz

Ústí nad Labem - Poblíž Ústí nad Labem objevili botanici jednu z nejvzácnějších českých orchidejí. Kruštík ostrokvětý roste v dubových lesích na jih od města.

Nový výskyt vzácné květiny odhalili členové ústecké organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Informoval o tom v tiskové zprávě Petr Stýblo z ČSOP.

"Kromě zmíněného kruštíku zde ochránci přírody objevili lokalitu jiné vzácné orchideje, okrotice červené, a na řadě míst potvrdili výskyt chráněného koniklece lučního, kosatce bezlistého či třemdavy bílé," uvedl Stýblo. Botanici dlouhodobě mapují flóru v jižní části okresu Ústí nad Labem, projekt podporují Lesy České republiky a ministerstvo životního prostředí.

Krušík ostrokvětý (Epipactis leptochila) je druh orchideje vysoký od 20 do 60 centimetrů a má jeden až dva centimetry velké zelenobéžovofialové květy. Orchidejí existuje asi 880 rodů a více než 20 000 druhů, je to největší čeleď rostlin. Rostou ve všech podnebných pásech od tropů až po tundru.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy