Kauza orchideje na Zélandu odložena

ČTK, ven
29. 1. 2006 11:12
Olomouc - Olomoučtí vyšetřovatelé odložili kauzu sběru orchidejí na Novém Zélandu. Podle české legislativy nejde o trestný čin.
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: www.profimedia.cz

Bývalého děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a jeho kolegu Jindřicha Šmitáka v roce 2004 novozélandský soud potrestal statisícovými pokutami za nedovolený sběr orchidejí. "Podle české legislativy však nespáchali trestný čin," uvedla mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Policie vyšetřovala Číhalíka a Šmitáka pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. "Vyšetřovatelé případ odložili, protože žádná z inkriminovaných rostlin není na seznamu zvláště chráněných rostlin, které určuje vyhláška ministerstva životního prostředí. Prokázaly to znalecké posudky," uvedla mluvčí.

Číhalík se nechtěl k rozhodnutí policie vyjadřovat. "Už se mi k tomu nechce nic říkat. Od začátku to byla velmi falešná hra," řekl. Proti rozhodnutí novozélandského soudu se chtěl bránit odvoláním. "Určitě bych odvolání podal, pokud bych dostal nějaký rozsudek. Na žádost české strany přišla z Nového Zélandu odpověď, že se celý spis ztratil. V mezidobí jsem získal další dokumenty potvrzující, že jsme nic nepoškodili. Jsou mi ale na nic. Jsem z toho znechucený," uvedl Číhalík.

Kvůli incidentu na Novém Zélandu loni na jaře rezignoval na funkci děkana fakulty. Za pochybení označil skutečnost, že do svého herbáře zařadil 15 rostlin, které podléhají mezinárodní ochraně. Nyní Číhalík pracuje jako přednosta jedné z klinik Fakultní nemocnice v Olomouci.

Když dva Čechy zatkla předloni v lednu na letišti v Aucklandu policejní skupina specializovaná na boj proti pašování zvěře a rostlin, měl Číhalík v herbáři několik desítek rostlin, přičemž na vyvezení 15 z nich prý potřeboval povolení. U Šmitáka policisté objevili 46 rostlin osmnácti druhů orchidejí.

 

Právě se děje

Další zprávy