Papež František poprvé svatořečil manželský pár, rodiče Terezie z Lisieux

ČTK ČTK
18. 10. 2015 15:37
Nejvyšší představitel římskokatolické církve v neděli vedl kanonizační mši, kde svatořečil čtyři lidi. Kromě kněze a španělské jeptišky ocenil vůbec poprvé manželský pár. Jednalo se o rodiče již svatořečené jeptišky Terezie z Lisieux, kteří křesťanskou výchovou vedli svých pět dcer k pokoře a dobročinnosti. Všechny se poté staly jeptiškami.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež poprvé v moderních dějinách svatořečil manželský pár, rodiče katolické světice Terezie z Lisieux z 19. století. Manželé Louis a Marie-Azelie Martinovi se podle Františka vyznačovali pokorou a laskavostí.

Kromě nich hlava římskokatolické církve kanonizovala kněze Vincenza Grossiho, jenž zemřel v roce 1917 a většinu života zasvětil pomoci chudým v severní Itálii, a španělskou jeptišku Marii Isabel Salvat y Romerovou (1926-1998) z kongregace Sester Tovaryšstva Sv. Kříže.

Papež na dnešní kanonizační mši všechny nové světce označil za vzor pro všechny díky jejich "mimořádné pokoře a dobročinnosti".

Francouzská jeptiška Terezie z Lisieux patří mezi nejuctívanější postavy katolické církve a jejich svatořečení má podle agentury Reuters vyzdvihnout úlohu rodičů při výchově svých dětí k duchovnosti a lidskosti.

Papež ocenil, že rodiče Terezie v rodině praktikovali křesťanské obřady a každý den "vytvářeli prostředí důvěry a lásky", které předurčilo povolání jejich dcer.
Martinovi měli devět dětí, z nichž ale čtyři zemřely při porodu. Všech pět přeživších dívek se stalo jeptiškami a jednou z nich byla Terezie z Lisieux, která zemřela na tuberkulózu v roce 1987, ve svých 24 letech.

Karmelitánka známá pod přezdívkou "Květinka" se stala světoznámou poté, co jí posmrtně vyšla sbírka úvah o víře Příběh duše. Za svatou byla prohlášena v roce 1925 a v roce 1944 ji papež Pius XII. prohlásil za spolupatronku Francie spolu s Janou z Arku.

Dnešního ceremoniálu se zúčastnili i italský chlapec a španělská dívka, kteří se podle církve porazili nevyléčitelné nemoci poté, co se jejich rodiče modlili k Martinovým.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy