Papež František poprvé svatořečil manželský pár, rodiče Terezie z Lisieux

ČTK ČTK
18. 10. 2015 15:37
Nejvyšší představitel římskokatolické církve v neděli vedl kanonizační mši, kde svatořečil čtyři lidi. Kromě kněze a španělské jeptišky ocenil vůbec poprvé manželský pár. Jednalo se o rodiče již svatořečené jeptišky Terezie z Lisieux, kteří křesťanskou výchovou vedli svých pět dcer k pokoře a dobročinnosti. Všechny se poté staly jeptiškami.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež poprvé v moderních dějinách svatořečil manželský pár, rodiče katolické světice Terezie z Lisieux z 19. století. Manželé Louis a Marie-Azelie Martinovi se podle Františka vyznačovali pokorou a laskavostí.

Kromě nich hlava římskokatolické církve kanonizovala kněze Vincenza Grossiho, jenž zemřel v roce 1917 a většinu života zasvětil pomoci chudým v severní Itálii, a španělskou jeptišku Marii Isabel Salvat y Romerovou (1926-1998) z kongregace Sester Tovaryšstva Sv. Kříže.

Papež na dnešní kanonizační mši všechny nové světce označil za vzor pro všechny díky jejich "mimořádné pokoře a dobročinnosti".

Francouzská jeptiška Terezie z Lisieux patří mezi nejuctívanější postavy katolické církve a jejich svatořečení má podle agentury Reuters vyzdvihnout úlohu rodičů při výchově svých dětí k duchovnosti a lidskosti.

Papež ocenil, že rodiče Terezie v rodině praktikovali křesťanské obřady a každý den "vytvářeli prostředí důvěry a lásky", které předurčilo povolání jejich dcer.
Martinovi měli devět dětí, z nichž ale čtyři zemřely při porodu. Všech pět přeživších dívek se stalo jeptiškami a jednou z nich byla Terezie z Lisieux, která zemřela na tuberkulózu v roce 1987, ve svých 24 letech.

Karmelitánka známá pod přezdívkou "Květinka" se stala světoznámou poté, co jí posmrtně vyšla sbírka úvah o víře Příběh duše. Za svatou byla prohlášena v roce 1925 a v roce 1944 ji papež Pius XII. prohlásil za spolupatronku Francie spolu s Janou z Arku.

Dnešního ceremoniálu se zúčastnili i italský chlapec a španělská dívka, kteří se podle církve porazili nevyléčitelné nemoci poté, co se jejich rodiče modlili k Martinovým.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Joe Biden si při hře se psem vymknul kotník

Zvolený americký prezident Joe Biden při hře se psem Majorem sklouzl a vymknul si kotník. Oznámil to jeho úřad. Podle něj se to stalo v sobotu a v neděli měl osmasedmdesátiletého politika prohlédnout ortoped. V krátkém prohlášení se uvádí, že to bude jenom z "opatrnosti".

Podle agentury AP Biden navštívil ortopeda dnes odpoledne. Agentura Reuters napsala, že Biden odjel za ortopedickým specialistou v Newarku ve státě Delaware. Novináři, kteří s ním cestovali, museli zůstat v autobuse a neviděli ho vstupovat do budovy, uvádí Reuters.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy