Hlad ve světě nabyl skandálních rozměrů, varoval papež

ČTK ČTK
3. 10. 2015 21:04
K celosvětovému boji proti hladu dnes vyzval papež František. Toto utrpení lidí podle něj nabylo "skandálních rozměrů". František zároveň vyzval k výchově k lidskosti.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František dnes vyzval k celosvětovému boji proti hladu. Toto utrpení lidí nabylo "skandálních rozměrů", prohlásil podle agentury Kathpress nejvyšší představitel katolické církve.

"Každý den musíme čelit této nespravedlnosti. Ve světě, který je díky obrovskému technickému pokroku bohatý na potraviny, existuje příliš mnoho lidí, kterým chybí to nejnutnější k životu," zdůraznil papež.

Znepokojení rovněž vyjádřil nad tím, že stále více hladovějících lidí se nachází dokonce i v bohatých zemích. Upozornil, že nynější proud uprchlíků tento vývoj dál urychlí.

František zároveň vyzval k výchově k lidskosti. Jednotlivec stěží může v boji proti podvýživě udělat zázrak jako Ježíš, řekl papež s poukazem na biblický příběh zázračného nasycení tisíců lidí pomocí několika chlebů. Ale každý podle hlavy katolické církve může díky výchově k lidskosti přispět k překonání lhostejnosti vůči hladovění druhých.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy