Foto: Památné ruiny Slezska. Jak tu mizí kulturní dědictví

Foto: Památné ruiny Slezska. Jak tu mizí kulturní dědictví
Vítejte ve Slezsku! Kóta 409 m n. m. při silnici Hlavnice - Bratříkovice.
Dřevěný větrný mlýn z roku 1810 zvaný Rabbův podle posledního majitele, který tu mlel.
Mlýn byl ještě v roce 1953 plně funkční. Posléze v péči státních organizací.
Počátkem sedmdesátých let už ve velmi špatném stavu. Tenkrát ho zachránilo JZD Kravaře, vyrobili nová křídla a střechu, vnitřní zařízení již obnoveno nebylo.
V roce 1986 se o starý větrný mlýn začal zajímat lékař Milan Hrabánek spolu s partou mladých lidí. Vytvořili základní organizaci Českého svazu ochránců přírody, jejíž hlavní činností se stala ochrana starého hlavnického větrného mlýna včetně přilehlých objektů.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
25. 4. 2015 15:20
Národní památkový ústav označil v Moravskoslezském kraji 42 nemovitých památek jako ohrožené. Většina jich je ve Slezsku. Tu je výběr mizejícího slezského kulturního dědictví v obrazech.

Facebook autora

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy