Fotky: Ruiny olomoucké. Tak zacházíme s kulturním dědictvím

Fotky: Ruiny olomoucké. Tak zacházíme s kulturním dědictvím
V samotném centru Olomouce v Bezručových sadech stojí pozoruhodná stavba. Patří neexistujícímu státu Království Jugoslávie.
Ljubav za Ljubav - Věrnost za věrnost. Ve dvacátých letech dvacátého století ji dala postavit Československo-jihoslovanská liga pro uložení ostatků jugoslávských vojáků, kteří zemřeli v moravských vojenských lazaretech během první světové války.
Podle plánů olomouckého architekta Herberta Austa zde nejprve vyrostl umělý pahorek orámovaný dvojitým schodištěm a brzy poté neoklasicistní, jedenáct metrů vysoká kaple s kopulí a předsíní podpíranou řadou deseti dórských sloupů.
Bohatě zdobená kaple.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
5. 11. 2014 13:44
Další díl putování po devastovaných stavebních památkách. V Olomouckém kraji je jich podle seznamu památkového ústavu devatenáct.

Olomoucký kraj patří mezi průměrně veliké co do velikosti i počtu obyvatel. Přesto tu Národní památkový ústav registruje jen 19 ohrožených nemovitých památek (méně jich je jen v kraji Vysočina.)

Možná  je to vzornou péčí, možná liknavostí úředníků. Tady jsou některé připomínky našeho kulturního barbarství.

Facebooková stránka autora.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy