Veliký pták se snesl na pařez a trhá zobákem maso mrtvého králíka. Druhý sedí opodál a jen tak pokukuje. Další dvě mláďata nejsou právě vidět. Jsou však nablízku, někde ve větvích vysokých smrků.
|
VIDEO, KLIKNĚTE A UVIDÍTE VÍCEOrli se učí přežít, ale člověka mají na blízku. První záběry divokých orlů v české přírodě ZDE! |
Návrat Orlů skalních
- Autorem projektu je Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína. Zřizovatelem stanice je Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně.
- Na projektu se podílí také ZOO v Ostravě, CHKO Beskydy a ministerstvo životního prostředí.
- S monitorováním orlů ve volné přírodě pomáhá světově uznávaný odborník Lubomír Peške.
- Více o projektu - ZDE
- Česká republika je poslední zemí v Evropě, ve které orel skalní ve volné přírodě nehnízdí. Podobně na tom bylo také Irsko. Tam stejný projekt běží už pět let a letos orli snesli první vejce.
- Více z Irska - ZDE
Orli skalní jsou v Česku zpět ve volné přírodě pouhé dva měsíce. Začátkem srpna je do Beskyd vypustili lidé z Českého svazu ochránců přírody. Orel v českých zemích vyhunyl už před sto lety, teď se ale vrací.
Vylíhli se na Slovensku
Tři samice a jeden samec se vylíhli v horách na Slovensku, ale vyrůstali na Moravě. David, Anča, Cecilka a Babka mají u sebe vysílačky, aby je lidé mohli sledovat.
Aby dokázali přežít, musí se mladí orli důkladně připravit. Zatím se učí létat a živí se většinou masem mrtvých zvířat, kterými je lidé přikrmují. "Musíme být opatrní. Mají choutky se přežírat," říká vedoucí projektu Petr Orel. "Někdy mají hladovku i několik dnů."
Poslední ověřená zpráva o hnízdícím páru orla skalního na českém území je z konce 19. století. Nepodložené informace o výskytu orlů pocházejí z dvacátých let minulého století. Minimálně od té doby však ve volné přírodě v Česku orel skalní nežil.