Orel opět v Česku. Necháme ho tady žít?

Tomáš Netočný
29. 8. 2006 0:01
Beskydy - První divoká mláďata velikého dravce se teď v Beskydech učí přežít. Přirozené nepřátele nemají. Avšak čeká je boj s člověkem. Uvnitř: VIDEO

Trvalo to přes sto let, než se orel skalní vrátil v Česku do lesů. Poslední páry tu hnízdily v 19. století, ale poté lidé tyhle dravce vyhubili. Ochránci přírody je teď vrací zpět, ovšem cesta k dospělosti bude trnitá.

Člověk totiž vytváří další a další nástrahy, které mohou mladé orly zabít. "Orel skalní dospívá ve třech letech. Šanci na takový věk má jeden ze čtyř," uvedl ornitolog Otakar Závalský, jeden z autorů projektu.

Orlí mláďata jménem Babka, Anča, Cecilka a David jsou zatím relativně v bezpečí. Už čtvrtý týden na svobodě se zatím zdržují v okolí své vypouštěcí voliéry na jedné ze strání v Beskydech.

Až se však odtud vzdálí, půjde jim skutečně o život.

KLIKNĚTE NA VIDEO, UVIDÍTE VÍCE


Foto: aktualne.cz

Mladí orli uspějí při lovu jen při každém desátém pokusu.
Mladí orli uspějí při lovu jen při každém desátém pokusu. | Foto: ČSOP
Foto: Martin Žucha
Kdyby se orlí mládě nechalo v hnízdě u své slovenské matky, pravděpodobně by nepřežilo.
Kdyby se orlí mládě nechalo v hnízdě u své slovenské matky, pravděpodobně by nepřežilo. | Foto: ČSOP Nový Jičín
Foto: Martin Žucha
Foto: Aktuálně.cz

Elektrické vedení, návnady a myslivci

Návrat Orlů skalních
Autor fotografie: Martin Žucha

Návrat Orlů skalních

  • Autorem projektu je Stanice na záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích nedaleko Nového Jičína. Zřizovatelem stanice je Český svaz ochránců přírody v Novém Jičíně.
  • Na projektu se podílí také ZOO v Ostravě, CHKO Beskydy a ministerstvo životního prostředí.
  • S monitorováním orlů ve volné přírodě pomáhá světově uznávaný odborník Lubomír Peške.
  • Více o projektu - ZDE
  • Česká republika je poslední zemí v Evropě, ve které orel skalní ve volné přírodě nehnízdí. Podobně na tom bylo také Irsko. Tam stejný projekt běží už pět let a letos divocí orli snesli první vejce.
  • Více z Irska - ZDE

Smrtelným nebezpečím jsou pro orly sloupy vysokého napětí. "Jsou to velmi nevhodně řešené konstrukce, na kterých zahynou tisíce ptáků," popsal hlavní nebepezpečí vedoucí projektu Petr Orel ze Stanice pro záchranu volně žijících živočichů v Bartošovicích u Nového Jičína.

Další smrtelnou nástrahou jsou otrávené návnady, které lidé kladou například liškám. V České republice už takhle letos uhynulo asi sedm orlů mořských a ornitologové dokonce vypsali odměnu pro toho, kdo vypátrá viníka.

"Pořád je veliká skupina lidí, kteří chápou šelmy a dravce jako svou konkurenci. Nedokážou pochopit, že jsou v ekosystému nenahraditelní," říká Petr Orel. "Někteří myslivci zase vystřelí a teprve potom uvažují po čem vypálili."

Český svaz ochránců přírody proto jednal s mysliveckou jednotou, aby myslivci pomohli mladé orly chránit. "Ústřední myslivecká komise projekt podpořila. Nikdy ale nemůžeme vyloučit, že orly někdo zastřelí," uvedl Orel.

Mladí orli mají vysílačky

Také kvůli nebezpečí, které dravcům hrozí, mají ptáci na těle vysílačky. Jejich ochránci tak neustále vědí, kde se právě pohybují. "Máme o nich dokonalý přehled," sdělil Petr Orel. Vysílačky dostali ptáci začátkem sprna, před vypuštěním do volné přírody.

 

Právě se děje

Další zprávy