Obrazem: Vojáci, anebo podnikatelé? Jedinečné snímky ze zázemí čs. legií v Rusku

V pekárně 3. těžké dělostřelecké baterie - pečení velikonočních mazanců. Pekárnou dodávané produkty zpravidla zpracovávaly až samotné vyšší jednotky ve vlastních provozech.
Legionáři pózují před sudy s vlastnoručně vyrobeným pivem.
Klempířské a zámečnické dílny v Kurganu. Legie potřebovaly i různé plechovky, vědra, čajníky a nářadí, které vyráběly legionářské kurganské dílny. A stejně jako v případě piva šlo také o žádaný obchodní (výměnný) artikl.
Železniční zásobování – Čechoslováci byli nejprve ruskými železničáři přijímáni s nedůvěrou. Rychle si ji ale získali zefektivněním dopravy či pružným využitím lokomotiv a vozů. Z údajného upřednostňování vlastních transportů nicméně později vyvstaly konflikty s ruskými úřady.
Legionářská prodejna štábu vojska Dálného východu ve Vladivostoku. Zobrazit 47 fotografií
Foto: Archiv Československé obce legionářské
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
6. 4. 2021 13:52
Do Československa, na jehož vzniku mají legionáři lví podíl, se jejich poslední konvoje vracely před 100 lety. Badatelé však ani dnes nevycházejí z údivu nad jejich schopnostmi. "Bojovali, živili a šatili 70 000 vojáků i v těch nejdrsnějších podmínkách Sibiře," říká historička Daniela Brádlerová. Založením spořitelny, banky či rozsáhlé logistiky předběhly čs. legie v Rusku dobu o celá desetiletí.
 

Právě se děje

Další zprávy