Nový eurokomisař pro obchod chce uklidnit obchodní spor s USA a odvrátit zavádění cel

ČTK ČTK
30. 9. 2019 23:38
Evropská unie musí udělat maximum pro posílení Světové obchodní organizace (WTO) a pro podporu principů volného obchodu. Také by měla zmírnit napětí v obchodní vztazích se Spojenými státy a lépe dohlížet na dodržování stávajících obchodních dohod. Během slyšení před europoslanci to řekl budoucí eurokomisař pro obchod Phil Hogan.
"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl mimo jiné budoucí eurokomisař pro obchod.
"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl mimo jiné budoucí eurokomisař pro obchod. | Foto: Reuters

Irský politik, který má v dosavadní Evropské komisi (EK) na starosti zemědělství, vytyčil před poslanci z obchodního výboru Evropského parlamentu (EP) hlavní priority, kterým by se chtěl během svého příštího působení v EK věnovat.

Slyšení absolvovala i navržená bulharská eurokomisařka Mariya Gabrielová, která se stejně jako Hogan dočkala od europoslanců většinou příznivých reakcí.

"Posílením Světové obchodní organizace musíme podpořit stabilní a předvídatelné (obchodní) prostředí založené na pravidlech," řekl Hogan na úvod tříhodinového slyšení.

Země EU již delší dobu hovoří o potřebě upravit pravidla WTO v klíčových oblastech, jako je státní podpora průmyslu nebo nucené převody technologií, zejména s odkazem na čínské aktivity. Za hlavní Hoganův úkol označila dojednání této reformy i budoucí šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Jak neplatit poplatky na belgické hranolky?

Hogan v této souvislosti čelil několika dotazům na to, jak hodlá zajistit, aby evropské firmy nečelily celním bariérám, jimiž některé země z jiných kontinentů chrání své výrobce. Jako příklad použil belgický europoslanec Geert Bourgeois poplatky na belgické hranolky, které zavedly například Jihoafrická republika či Kolumbie.

"Musíme reagovat rychleji, abychom pomohli našim malým a středním podnikům," připustil Hogan, podle něhož by měla podobné případy řešit právě WTO.

Na dotaz dalšího z europoslanců irský eurokomisař podotkl, že by rád uklidnil obchodní spor EU s USA a odvrátil hrozící zavedení cel na letouny firmy Airbus a evropské automobily.

Za další klíčové body svého budoucího úřadu pak označil posilování obchodních vztahů se zeměmi v bezprostředním sousedství EU se zvláštním důrazem na africké státy či důsledné provádění a dodržování existujících obchodních dohod. Unie by podle něj měla také dbát na to, aby obchod respektoval trvale udržitelnou klimatickou situaci.

Gabrielová: Prioritou je investice do inovací

Takzvané grilování podstoupila v pondělí také Bulharka Gabrielová, která má v příští komisi dostat na starosti inovace a mladé lidi. Za zásadní body svého budoucího působení označila podporu evropské vědy, která by si podle ní měla udržet vůdčí postavení ve světě, kde se kupředu derou další země, například Čína. Důležitá bude podle ní zvláště podpora výzkumné činnosti v postkomunistických zemích, které v této oblasti mnohdy zaostávají za státy západní Evropy.

Dosavadní komisařka pro digitální ekonomiku zmínila jako další prioritu investice do inovací, včetně podpory nových přístupů ke kultuře a umění.

Slyšení před europoslanci musejí absolvovat všichni navržení členové EK. Poslanci při tříhodinovém dotazování zjišťují, zda mají komisaři o svých oblastech znalosti, budou při práci nezávislí a nestranní a zda hodlají naplňovat priority stanovené von der Leyenovou.

Až výbory schválí jednotlivé komisaře, dostane konečné slovo při potvrzení celé komise říjnové plénum europarlamentu.

Hogan, Gabrielová i navržený slovenský místopředseda komise Maroš Šefčovič, kteří absolvovali slyšení během dnešního úvodního kola, se na závěr svých vystoupení dočkali potlesku europoslanců a kladného hodnocení od klíčových členů výborů. Očekává se proto, že výbory, které mají svůj verdikt sdělit do úterka, jejich kandidaturu podpoří.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

K čínské vesmírné stanici odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů

K čínské vesmírné stanici Tchien-kung v noci na úterý z pouště Gobi odstartovala loď Šen-čou 16 s trojicí astronautů, kteří vystřídají dosavadní posádku stanice. Napsala to dnes agentura Reuters, podle níž jde o pátý takový let k čínské vesmírné stanici od roku 2021.

Raketa Dlouhý pochod 2F, která loď nese, z vesmírného střediska v Ťiou-čchüanu na severozápadě Číny odstartovala v 9:31 místního času (3:31 SELČ). Na palubě Šen-čou 16 je podle agentury DPA poprvé i civilista. Vědec Kuej Chaj-čchao se má na vesmírné stanici soustředit na experimenty. Všichni dosavadní čínští astronauti byli členy armády.

Astronauti, kteří byli poslední půlrok na vesmírné stanici, se na Zem vrátí zřejmě v sobotu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy