Na pólech budou lesy, Nizozemsko zmizí

ČTK, ven
4. 11. 2005 10:55
USA - Pro příštích 300 let se podle nových propočtů vývoje světového klimatu před lidstvem rýsují ještě temnější vize než dosud.
Za třista let už nebudou podle vědců zamrzlá moře existovat.
Za třista let už nebudou podle vědců zamrzlá moře existovat. | Foto: ČTK

Klimatologové předpověděli prudký nárůst teplot, zmizení polárních ledů a mohutný vzestup hladin moří.

Podle modelu vědců z americké Národní laboratoře Lawrence Livermora, který podle německého časopisu Der Spiegel patří spíš mezi ty konzervativnější, má téměř úplně zaniknout sibiřská tundra, naopak v arktické oblasti a dokonce i v Antarktidě porostou lesy.

"Věčný" led roztaje, hladina moří se zvedne o sedm metrů a celé Nizozemsko i velké části severního Německa zmizí pod vodou.
Průměrná globální roční teplota má být o osm stupňů vyšší, na pólech dokonce o 20 stupňů.

I samotní vědci prý byli šokováni výsledky své studie, kterou otiskl odborný časopis Journal of Climate.

Vědci kalkulovali s tím, že koncentrace skleníkového plynu oxidu uhličitého se časem zdvojnásobí, před čímž ekologové varují
už několik desítek let. Dnes se koncentrace CO2 v atmosféře pohybují kolem 380 částic na milion molekul vzduchu, v roce
2300 to má být 1423 takových částic, tedy téměř čtyřnásobek.

"Otázka už nestojí, zda, ale kdy vůbec se s tímto problémem budeme muset vypořádat," upozorňuje jeden ze spoluautorů studie Ken Caldeira z Carnegieho institutu.

Simulace vychází z toho, že koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší budou do roku 2300 stoupat každoročně o 0,45 procenta,
což je dokonce méně než dnešní hodnota nárůstu. Ta činí asi 0,5 procenta každý rok.

Drastické změny podnebí očekávají klimatologové zejména pro 22. století. Do roku 2150 má zcela zmizet ledový krunýř světových
moří. Studie potvrzuje rovněž známý vedlejší efekt oteplování - moře budou kyselejší a korýši nebudou mít z čeho stavět své
schránky, což povede k jejich vyhynutí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy