Patří mezi ně například Grónsko, sibiřská tundra, Karibské ostrovy nebo ostrovy v jihovýchodní Asii.
Tým výzkumníků z Londýna věří, že jejich nová vědecká studie pomůže ochráncům přírody lépe, rychleji a hlavně už "dopředu zakročit, a ne až napravovat škody".
Skrytá hrozba
Jejich zprávu, která se soustřeďuje na "skryté hrozby vyhynutí", zveřejnil v internetové verzi časopis Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Skrytá hrozba znamená, že zvířatům momentálně nehrozí bezprostřední nebezpečí vyhynutí a nefigurují ani v takzvaných Červených knihách ohrožených druhů.
Jenže vliv člověka a jeho rozvoj znamená, že tato zvířata mohou být brzy této hrozbě vystavena i na úkor druhů, které jsou momentálně klasifikovány jako ohrožené.
"V současné době toto druhové 'předbíhání' můžeme vidět například u guatemalského vřešťana, který ještě v roce 2000 figuroval na seznamu 'málo dotčených' druhů a již v roce 2004 byl přesunut mezi 'téměř ohrožené' kvůli ztrátě svého přirozeného prostředí," uvedl vedoucí studie Marcel Cardillo z londýnské Imperial College.
Preventivní akce
"Doufáme, že ochránci přírody využijí našich poznatků raději k předcházení ztrát než pouze k ochraně již ohrožených druhů."
Vědci zjistili, že skrytou hrozbou vyhynutí je momentálně ohroženo na 1500 suchozemských druhů. Nejohroženější jsou podle nich zvířata vyskytující se na omezeném geografickém prostoru nebo velká zvířata, která se pomalu rozmnožují. Mezi takovéto druhy patří například severoamerický sob, pižmoň východní, kaloň seychelský nebo lemur černý.
Může to být překvapení, ale mezi oblasti, které byly do budoucna označeny jako "rizikové", nepatří známá "ohniska" biodiverzity jako Amazonie nebo Konžská pánev, avšak jsou mezi nimi subpolární oblasti v severní Kanadě, v severním Rusku nebo Grónsku.
Regionem s největším počtem zvířat (284 druhů), kterým by mohlo hrozit vyhynutí, je Sumatra a Malajsijský poloostrov. Další jsou Borneo (224), Papua-Nová Guinea (205), západní Jáva (131) a Sulawesi (130).
Skryté riziko vyhynutí je naopak nízké v těch částech světa, které jsou už značně osídleny lidmi. V nich totiž druhy, které by mohly být náchylné k vymření, už beztak zmizely.
Conservation International je jednou z mnoha organizací, které se již zabývají "preventivními" programy raději než ochranou několika posledních ohrožených druhů.
Některé programy "poslední šance" byly již úspěšně realizovány. V Yellowstonském národním parku byly počty medvědů grizzly dostatečně navýšeny a v současné době grizzly nefiguruje na seznamu ohrožených druhů. Stejně tak se povedlo zdvojnásobit počty kolih ve Velké Británii.