Z dat vyplývá, že 46 % mladých lidí nemělo vůbec nikdy dlouhodobý partnerský vztah. "Nabízí se taková otázka, proč tomu je. Jestli se jedná o nějakou vývojovou záležitost v tom smyslu, že v psychologii hovoříme o konceptu vynořující se dospělosti, kdy lidé mají větší tendenci asi možná experimentovat, zkoušet různé role, a tudíž se nehrnou do těch stabilních partnerských vztahů," vysvětluje psycholožka.
Výsledky výzkumu byly překvapivé, i co se týče prvních sexuálních zkušeností. "Asi 24 % žen a 35 % mužů ve věku 18-25 let nemělo nikdy sex. Překvapilo nás to velké číslo u mužů. Čekala bych, že je u nich ta sexualita více přijatelná a je pro ně méně stigmatizující mít příležitostný sex," doplňuje Ševčíková.
Pusťte si tuto epizodu také jako podcast:
Z průzkumu také vyšlo, že průměrný věk prvního pohlavního styku je u žen 17,5 roku a u mužů 18 let. "Nejčastěji bez genderového rozdílu uváděli, že čekají na toho pravého partnera. Co se ale liší u mužů a žen, je to, že asi 70 % mužů přiznalo, že je v prvním sexu brzdí nejistota nebo pociťují plachost navázat intimní kontakt," uvádí výzkumnice.
Kde mladí lidé nejčastěji potkávají svého dlouhodobého partnera? Jak často mají sex a jsou spokojení v partnerských vztazích? S čím se nejvíce potýkají LGBTQ+ lidé a řeší mladá generace nějaké sexuální dysfunkce? Dozvíte se ve videu v úvodu článku.