reklama
 
 

Němečtí zemští ministři jsou proti rychlému zapojení Bulharska a Rumunska do Schengenu

16. 9. 2017
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker plánuje do Schengenského prostoru rychle zapojit také Rumunsko a Bulharsko. To se však nelíbí německým zemským ministrům, podle nichž na to oba státy ani EU nejsou připraveny.

Berlín - Němečtí zemští ministři vnitra odmítají plán předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu.

Podle zemských ministrů z obou vládních stran na to není připravena ani Bukurešť a Sofia, ani Evropská unie, informovala agentura DPA.

"Obě země sice v posledních letech pokročily v boji proti zločinu a korupci, ale nevidím, že by už dosáhly zralosti pro vstup do Schengenu," řekl ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl, který patří ke Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

"Dokud není jasné, jak můžeme spolehlivě zorganizovat ochranu (vnější) evropské hranice, nemůžeme do schengenského prostoru přijmout více zemí," uvedl dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius. Ten je členem sociální demokracie (SPD), která na federální úrovni vládne s CDU.

Podobně kriticky se k Junckerově záměru vyjádřil i viceprezident německých policejních odborů (GdP) Jörg Radek. "Pokud to chceme udělat, musíte nejprve schengenský systém reformovat," uvedl.

Pro rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru se Juncker vyslovil ve středečním projevu před Evropským parlamentem. Šéf unijní exekutivy je přesvědčen, že by to pomohlo zlepšení ochrany vnější hranice EU.

Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko, ale až ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

Juncker přednesl i plán na rozšíření eurozóny, ten se ale už také setkal s kritikou, například z Rakouska.

autor: ČTK | 16. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama