Němečtí zemští ministři jsou proti rychlému zapojení Bulharska a Rumunska do Schengenu

ČTK ČTK
16. 9. 2017 19:30
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker plánuje do Schengenského prostoru rychle zapojit také Rumunsko a Bulharsko. To se však nelíbí německým zemským ministrům, podle nichž na to oba státy ani EU nejsou připraveny.
Dráty na turecko-bulharské hranici. (ilustrační foto)
Dráty na turecko-bulharské hranici. (ilustrační foto) | Foto: Martin Novák

Berlín - Němečtí zemští ministři vnitra odmítají plán předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru volného pohybu.

Podle zemských ministrů z obou vládních stran na to není připravena ani Bukurešť a Sofia, ani Evropská unie, informovala agentura DPA.

"Obě země sice v posledních letech pokročily v boji proti zločinu a korupci, ale nevidím, že by už dosáhly zralosti pro vstup do Schengenu," řekl ministr vnitra spolkové země Bádensko-Württembersko Thomas Strobl, který patří ke Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

"Dokud není jasné, jak můžeme spolehlivě zorganizovat ochranu (vnější) evropské hranice, nemůžeme do schengenského prostoru přijmout více zemí," uvedl dolnosaský ministr vnitra Boris Pistorius. Ten je členem sociální demokracie (SPD), která na federální úrovni vládne s CDU.

Podobně kriticky se k Junckerově záměru vyjádřil i viceprezident německých policejních odborů (GdP) Jörg Radek. "Pokud to chceme udělat, musíte nejprve schengenský systém reformovat," uvedl.

Pro rychlé zapojení Rumunska a Bulharska do schengenského prostoru se Juncker vyslovil ve středečním projevu před Evropským parlamentem. Šéf unijní exekutivy je přesvědčen, že by to pomohlo zlepšení ochrany vnější hranice EU.

Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle jeho názoru zaslouží také Chorvatsko, ale až ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

Juncker přednesl i plán na rozšíření eurozóny, ten se ale už také setkal s kritikou, například z Rakouska.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy