Stíhaný ruský bankéř blízký Kremlu prohrál bezprecedentní spor s Bradáčovou a Střížem

Jan Horák Jan Horák
7. 12. 2022 5:30
V půli minulé dekády nebyl v Česku vlivnější ruský finančník než Roman Jakubovič Popov. Jeho ERB Bank se zaměřovala na ruské podnikatele v zemi a poskytovala jim klíčové půjčky. Kvůli podezřelým finančním operacím se však o Popova začala zajímat policie. A bankéř chtěl zjistit, co o něm kriminalisté vědí. Právě proto se dostal do sporu se špičkami české justice.
Ruský bankéř Roman Jakubovič Popov.
Ruský bankéř Roman Jakubovič Popov. | Foto: Economia

V prosinci 2018 dorazila na úřad pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové neobvyklá žádost. Roman Jakubovič Popov podle zákona o svobodném přístupu k informacím žádal o sdělení, zda je podezřelý z trestného činu. A jestli proti němu běží trestní řízení. Bylo to dva roky poté, co jeho ERB Bank kvůli nestandardní transakci odebrala Česká národní banka licenci.

Trestní řízení je ale v této fázi neveřejné. Podezřelí často nevědí, že je prověřuje policie. Kriminalistům to dává prostor pro sběr důkazů a jejich vyhodnocení, prozrazení by mohlo zmařit objasnění případu. Vrchní státní zastupitelství v Praze proto žádosti bankéře žijícího dříve střídavě v Česku a Rusku odmítlo vyhovět.

Finančník s kontakty na blízké přátele ruského vládce Vladimira Putina se pak obrátil výš, informaci začal vymáhat po Nejvyšším státním zastupitelství. U vrcholné instituce ale narazil také a úřad zažaloval. Jak zjistilo Aktuálně.cz, spor se minulý měsíc s konečnou platností uzavřel.

"Takový případ jsme dosud nezaznamenali"

"Žaloba se zamítá, žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení," zní výrok rozsudku Městského soudu v Praze, do něhož Aktuálně.cz nahlédlo. Případ vyřizoval soudce Ladislav Hejtmánek. V první půli listopadu uběhla lhůta, aby se proti verdiktu Popov bránil kasační stížností. Bankéř, matematik a bývalý firemní manažer tuto možnost nevyužil.

Spor se přitom pro něj zpočátku vyvíjel nadějně. Když Městský soud v Praze v červnu 2019 vypořádal žalobu poprvé, bankéře částečně vyslyšel. Podle soudce Hejtmánka úřad vrchní státní zástupkyně Bradáčové porušil při svém odůvodnění odmítnutí zákon. Žalobci však úspěšně podali kasační stížnost.

"Poskytnutím informace mohla být (…) ohrožena schopnost orgánů činných v trestním řízení (…) odhalovat trestnou činnost," uvedl Nejvyšší správní soud. Toho se musel Hejtmánek držet při druhém vyřizování bankéřovy žaloby. Zamítl ji 19. října, 3. listopadu se po uplynutí lhůty pro stížnost spor definitivně završil.

Úřad nejvyššího žalobce Igora Stříže reagoval, že se potvrdil jeho pohled na výklad informačního zákona. Zdůraznil také výjimečnost sporu. "Není obvyklé, že by se fyzická osoba tímto způsobem dožadovala informace o prověřování ze strany orgánů činných v trestním řízení. Podobný případ jsme ještě nezaznamenali," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí úřadu Petr Malý.

Škoda za 1,4 miliardy korun

Jako by Popov tušil, že se na něj policie zaměřila. Podle informací Aktuálně.cz ho už v době podání žádosti na vrchní státní zastupitelství prověřovala Národní centrála proti organizovanému zločinu - kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Ze stejného deliktu ho v červenci 2019 obvinila, jak už Aktuálně.cz upozornilo. Učinila tak čtyři měsíce poté, co Bradáčová bankéřovu žádost odmítla.

"Škoda způsobená trestným činem je zhruba 1,4 miliardy korun," potvrdil Aktuálně.cz dozorový žalobce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Nyní čeká na poskytnutí mezinárodní právní pomoci. "Jedná se především o žádosti do Ruské federace, které nejsou vyřízeny tak, aby se věc mohla ukončit," dodal státní zástupce. Vyšetřování proto stojí na místě.

"ERB bank, a.s., neřídila rizika v oblasti prevence legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a provádění mezinárodních sankcí, neboť nestanovila systém vnitřních zásad, který by zajistil přiměřené postupy pro prevenci legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a provádění mezinárodních sankcí (...)"

Česká národní banka, rozhodnutí o odebrání licence ERB bank z 20. října 2016

Spolu s Popovem obvinila Národní centrála proti organizovanému zločinu další tři lidi. Hrozí jim až osm let vězení. Centrála je stíhá kvůli operaci ERB Bank, jež na sklonku roku 2015 pořídila dluhopisy za 60 milionů eur, v přepočtu 1,6 miliardy korun. Česká národní banka ale transakci vyhodnotila jako nepřijatelnou, dluhopisy jako bezcenné a porušující pravidla licence.

"Účastník řízení postupoval při nákupu dluhopisů neobezřetně, když transakci řádně nepřipravil, neprojednal její podmínky v odborných útvarech a neschválil ji odpovídajícím způsobem," uvedla centrální banka v říjnu 2016 v rozhodnutí o odebrání licence. Byl to první pád banky v Česku po 13 letech, zůstaly po ní tři tisíce klientů s vklady přes pět miliard korun.

Byznys s prominenty Putinova režimu

Jaký je Popovův postoj k jeho vlastní kauze, není jasné. "Jsem vázán mlčenlivostí, které jsem nebyl klientem zproštěn. Proto nemohu odpovědět," odpověděl Aktuálně.cz bankéřův advokát Libor Kapalín. Lze proto také jen hádat, proč v soudním sporu s úřadem nejvyššího žalobce pokračoval Popov i dlouho poté, co věděl, že je obviněný. Popov už žije trvale v Rusku.

Bankéřský byznys spojoval Popova s význačnými postavami z okolí ruského vládce Vladimira Putina. Úvěr od něj získal třeba Vladimir Ermakov, který v Česku řídil plynárenskou firmu Vemex spadající pod ruský kolos Gazprom, největšího exportéra zemního plynu na světě. Plynárenský gigant je v nadpolovičním držení ruského státu a fakticky ho kontroluje sám Putin.

V 90. letech byl Popov manažerem a později spoluvlastníkem firmy Strojtransgaz, jež pro Gazprom stavěla plynovody. Jeho podíl odkoupil Gennadij Timčenko, který je s majetkem 19 miliard dolarů jedním z nejbohatších Rusů a také osobním přítelem Vladimira Putina. Po anexi Krymu v roce 2014 ho Spojené státy zařadily na sankční seznam.

Video: Vstupu do KSČ jsem nedokázal odolat. O zvěrstvech komunismu jsem nevěděl, říká Stříž (21. 7. 2021)

Několikrát jsem vstup do KSČ odmítl, ale posléze jsem už nedokázal odolat, tvrdí nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Desítky tisíc Izraelců protestovaly proti justiční reformě

Protesty proti justiční reformě v Izraeli neutichly ani v sobotu, přestože se tento týden premiér Benjamin Netanjahu rozhodl ji odložit. Do ulic vyšly desítky tisíc lidí a požadovaly její úplně zrušení. Organizátoři protestů slíbili, že budou pokračovat v tlaku a budou požadovat zrušení plánů.

Premiér Benjamin Netanjahu v pondělí pozastavil reformu, aby umožnil jednání o kompromisu s opozičními stranami. Rozhodnutí přijal po rozsáhlých domácích nepokojích a vyjádření nesouhlasu z Washingtonu.

Izraelská média odhadují, že po celé zemi se protivládních protestů dnes zúčastnilo více než 150 tisíc lidí. Nejvíce jich bylo v centru Tel Avivu. Protestující měli vlajky a transparenty kritizující plány na oslabení Nejvyššího soudu.

před 6 hodinami

Nenávidí mě, prohlásil Trump o soudci, který má rozhodnout jeho kauzu

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization, které nařídil zaplatit pokutu 1,6 milionu dolarů za daňové podvody.  Teď také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Trump po svém obvinění o Merchanovi řekl, že ho soudce "nenávidí" a že "ho vybral okresní prokurátor Alvin Bragg". Bragga Trump označil za "loutku miliardáře George Sorose", která "dělá špinavou práci za prezidenta Joea Bidena". Americká média se však shodují v popisu Merchana jako soudce s dobrou pověstí, který má soudní síň vždy pod kontrolou, je dobře znalý práva a "neztrácí nervy".

Soudní mluvčí Lucian Chalfen řekl, že Merchan byl k Trumpovu náhodně vybrán jako předseda velké poroty, která v hlasování rozhodla o Trumpovu obvinění. Zvyklostí pak bývá, že soudce předsedající porotě předsedá i soudním procesům, které z práce poroty vzejdou.

před 7 hodinami

Barákova Fiorentina vyhrála na hřišti Interu

Fotbalisté Fiorentiny zvítězili v 28. kole italské ligy na hřišti Interu Milán 1:0. Záložník Antonín Barák nastoupil za hosty od 76. minuty. Bergamo vyhrálo na stadionu poslední Cremony 3:1. Turínský Juventus zdolal Veronu 1:0 a vyhrál třetí kolo za sebou.

O triumfu Fiorentiny na San Siru rozhodl v 53. minutě Bonaventura. "Fialky" bodovaly naplno v Serii A popáté za sebou a posunuly se na osmé místo. Naopak čtvrtfinalista Ligy mistrů prohrál třetí kolo po sobě a čtvrté z posledních pěti a zůstal na třetí pozici neúplné tabulky.

O dva body za Interem je páté Bergamo. Atalanta vstřelila v Cremoně vítězný gól v 72. minutě zásluhou Bogy, pojistku přidal v nastavení střídající Lookman.

Výhru sedmého Juventusu nad Veronou vystřelil po změně stran Kean. "Starou dámu" dělí čtyři body od čtvrtého místa, které jako poslední zaručuje účast v Lize mistrů. Obhájce titulu AC Milán má ale k dobru nedělní utkání na hřišti suverénního lídra Neapole.

Italská fotbalová liga - 28. kolo:

Cremona - Bergamo 1:3 (56. Ciofani z pen. - 44. De Roon, 72. Boga, 90.+3 Lookman), Inter Milán - Fiorentina 0:1 (53. Bonaventura), Juventus Turín - Hellas Verona 1:0 (56. Kean).

Tabulka:

1. Neapol 27 23 2 2 64:16 71
2. Lazio Řím 27 15 7 5 42:19 52
3. Inter Milán 28 16 2 10 47:32 50
4. Bergamo 28 14 6 8 47:32 48
5. AC Milán 27 14 6 7 44:36 48
6. AS Řím 27 14 5 8 35:26 47
7. Juventus Turín 28 18 5 5 46:22 44
8. Fiorentina 28 11 7 10 33:31 40
9. Udine 27 9 11 7 37:31 38
10. Boloňa 27 10 7 10 33:36 37
11. FC Turín 27 10 7 10 29:33 37
12. Sassuolo 27 10 6 11 35:40 36
13. Monza 27 9 7 11 32:37 34
14. Empoli 27 6 10 11 24:36 28
15. Lecce 27 6 9 12 24:32 27
16. Salernitana 27 6 9 12 31:47 27
17. Spezia 27 5 9 13 23:43 24
18. Hellas Verona 28 4 7 17 22:42 19
19. Sampdoria Janov 27 3 6 18 16:44 15
20. Cremona 28 1 10 17 23:52 13

Poznámka: Juventusu bylo odečteno 15 bodů kvůli finančním podvodům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy