Vydali se bránit Ukrajinu proti ruské agresi, teď jsou podezřelí z trestného činu

Jan Horák Jan Horák
2. 9. 2022 5:29
Policie se začala zabývat prvními případy dobrovolníků, kteří se vydali na Ukrajinu bojovat proti ruským okupantům bez souhlasu prezidenta Miloše Zemana. Jsou podezřelí z trestného činu. Sloužit v ozbrojených silách jiného státu lze pouze s výslovným povolením hlavy státu. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom tlumočil Zemanův závazek, že těmto dobrovolníkům zajistí beztrestnost.
Dobrovolníci ze zahraničí bojující v ukrajinské armádě
Dobrovolníci ze zahraničí bojující v ukrajinské armádě | Foto: Reuters

Bylo 3. března, ruská invaze na Ukrajinu začala týden předtím. Na zámku v Lánech jednali prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala, hlavním tématem byla agrese režimu ruského vládce Vladimira Putina vůči menšímu sousedovi. Od jejího vypuknutí přicházely do prezidentské kanceláře žádosti Čechů, aby mohli vyrazit bránit Ukrajinu.

"Domluvili jsme se, že můžeme garantovat beztrestnost formou abolice prezidenta s mojí kontrasignací," tlumočil výsledek jednání předseda vlády. Tento příslib měl umožnit dobrovolníkům, aby se na Ukrajinu mohli vypravit neprodleně. Úřední úkony před vydáním prezidentského souhlasu se službou v cizí armádě zaberou i několik měsíců.

Oba vrcholní ústavní činitelé už brzy dostanou možnost, aby mohli svůj závazek naplnit. Do Česka se vrací z ukrajinského bitevního pole první dobrovolníci. A jak zjistilo Aktuálně.cz, policie je začala prověřovat. Jsou podezřelí z trestného činu služba v cizích ozbrojených silách.

Zahájení stíhání za pár týdnů

"Nejvyšší státní zastupitelství aktuálně eviduje jednotky případů, v nichž byly zahájeny úkony trestního řízení. Další podrobnější informace nelze v tuto chvíli poskytnout," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí úřadu nejvyššího žalobce Igora Stříže Petr Malý. Podle informací Aktuálně.cz se počet podezřelých nyní pohybuje mezi pěti a deseti.

V tuto chvíli ještě nejsou obviněni. Kriminalisté po prvních výsleších shromažďují důkazy, aby mohli zahájit trestní stíhání. Vzhledem k tomu, že dotyční zjevně razítko od prezidenta neměli, však půjde o formalitu. V případě uznání viny jim hrozí až pět let vězení.

"Policie si je předvolává k podání vysvětlení. Její otázky směřují k tomu, co tam dělali a aby sdělili jména spolubojovníků. Policie je proaktivně vyhledává. Mimo protokol jim policisté říkají, ať do několika týdnů očekávají usnesení o zahájení trestního stíhání," řekl Aktuálně.cz advokát Václav Láska, který dotyčné dobrovolníky zastupuje.

Láska je připravený vystavit kolem svých klientů dvě linie obrany. V první řadě hodlá policisty upozornit na to, že nasazení dobrovolníků v boji proti ruské agresi na Ukrajině není společensky škodlivý čin. Trestní zákon přitom praví, že postihovat lze pouze ty, jejichž jednání společnosti ubližuje.

"Je třeba si uvědomit, že bojují i za nás"

"Budeme se odvolávat na prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, že na Ukrajině se bojuje za Česko a že je třeba ukrajinské armádě pomáhat," přiblížil druhou část plánu Láska, který je současně senátorem. Takto mluvil například premiér Fiala 5. března. "My musíme pomáhat, jak můžeme, protože je třeba si uvědomit, že oni bojují i za nás."

Advokát také avizuje, že pokud policie dobrovolníky obviní, podá proti tomu stížnost k odpovědnému státnímu zástupci. A hodlá také využít možnost vyslovenou premiérem. "Také požádáme o abolici. Nebudeme se k tomu upínat, ale budeme konfrontovat prezidenta republiky s jeho slibem," dodal Láska.

"My si strašně vážíme, že lidé mají vůli jít bojovat proti Putinovi a totálnímu bezpráví na Ukrajině. Ale na druhou stranu je tam válka, to je krev a smrt. Pokud tito lidé nemají výcvik, doporučovala bych, aby se spíš obraceli v rámci humanitární pomoci na Člověka v tísni, sdružení ADRA a podobné organizace."

ministryně obrany Jana Černochová, 2. března 2022

"Dohoda mezi premiérem Petrem Fialou a prezidentem Milošem Zemanem, která byla oznámena v médiích, nadále platí. O konkrétním postupu v jednotlivých případech se bude premiér bavit s prezidentem a dotčenými resorty," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí kabinetu Václav Smolka. 

Ministerstvo spravedlnosti je připravené

Abolici lze udělit až ve chvíli, kdy se rozjede trestní stíhání. Podepsat ji vedle prezidenta musí právě ministerský předseda, jde o sdílenou pravomoc obou z nejvyšších ústavních činitelů. Sama hlava státu má právo bez dalšího udělit pouze milost, dotyčný ji však nemůže přijmout dříve než po pravomocném odsouzení.

Jakmile rozhodnutí o abolici prezident s premiérem podepíšou, zašlou ho státnímu zástupci, který konkrétní stíhání za službu v cizích ozbrojených silách dozoruje. Žalobce pak stíhání zastaví. Následně si dobrovolníka předvolá, aby ho o tom zpravil. Součástí aktu je také apel státního zástupce na dotyčného, aby svým chováním dokázal, že si milost zaslouží.

"Pak státní zástupce obviněnému doručí opis usnesení o zastavení trestního stíhání, jehož příjem obviněný potvrdí. Opis usnesení zašle rovněž ministerstvu spravedlnosti. Je-li obviněný ve vazbě, musí být vydán urychleně příkaz k jeho propuštění," popsal pro Aktuálně.cz Vladimír Řepka, mluvčí resortu spravedlnosti, jež je připravené Hradu i Úřadu vlády poskytnout součinnost.

218 lidí dostalo od Zemana zákaz

Prověřované případy trestného činu služby v cizích ozbrojených silách jsou rozprostřené napříč několika tuzemskými kraji. Nezůstane však u jednotek, podle informací Aktuálně.cz odešlo na vlastní pěst bez povolení prezidenta Zemana bojovat za Ukrajinu zhruba sto českých dobrovolníků.

Naopak podle oficiálních informací vyslovila hlava státu souhlas 103 Čechům, aby se připojili k ukrajinských ozbrojeným silám. Výraznějšímu počtu dobrovolníků však obrannou výpravu na Ukrajinu zarazila. Po rozhodnutí prezidenta muselo zůstat doma 218 potenciálních bojovníků. Zeman tak činil po doporučení příslušných ministerstev.

Každá žádost o službu v cizí armádě musí nejprve zamířit na ministerstvo obrany, jež vyzve k vyjádření resorty vnitra a zahraničí. Prověřuje se bojová zkušenost dotyčného či jeho trestní minulost. Kdokoliv z Čechů bojoval na Ukrajině jako dobrovolník, nenahlíží se na něj jako na vojáka NATO, stát ho nebude považovat za válečného veterána a nevyplatí se mu vojenský důchod.

 

Právě se děje

Další zprávy