Elitní policisté se zaměřili na Putinova poslance, v Česku má firmu za stamiliony

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 19. 5. 2023 16:00
Národní centrála proti organizovanému zločinu prověřovala ruského poslance, zda v Česku neporušuje sankce. Muž vlastní strojírenskou firmu ČKD Blansko Holding. Kvůli podpoře ruské agrese na Ukrajině nesmí s majetkem společnosti nakládat. Podle podezření elitního policejního útvaru však zákaz nerespektoval. Jak ale Aktuálně.cz potvrdil mluvčí centrály, kriminalisté ho nakonec neobvinili.
Andrej Trifonov (uprostřed) s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, který ĆKD Blansko Holding navštívil v prosinci 2014.
Andrej Trifonov (uprostřed) s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, který ĆKD Blansko Holding navštívil v prosinci 2014. | Foto: ČTK

Osmapadesátiletý Andrej Trifonov je od srpna 2021 poslancem ruské Státní dumy. Loni v únoru hlasoval pro uznání dvou proruských separatistických oblastí na východě Ukrajiny coby nezávislých republik. O dva dny později ruská vojska na rozkaz vládce země Vladimira Putina rozpoutala proti Ukrajině válku.

Trifonova kvůli jeho hlasování Evropská unie obratem zařadila na sankční seznam. S žádným svým majetkem na území sedmadvacítky nesmí nakládat. Nemůže ho prodat, převést či jinak zpeněžit. V Česku má takto zablokované akcie ve strojírenské firmě ČKD Blansko Holding, již prostřednictvím jiné společnosti vlastní.

Národní centrála proti organizovanému zločinu se od loňského jara zabývala tím, zda Trifonov omezení neporušuje. Detektivové se snažili podezření rozkrýt více než rok. Mluvčí elitního policejního útvaru Jaroslav Ibehej nyní redakci potvrdil, že poslanec z vládnoucí strany Jednotné Rusko kontrolované Putinem čelit stíhání nebude.

Nevyvedl peníze ani majetek, zjistila centrála

"Policie dospěla k závěru, že ze strany konkrétní osoby nedošlo k úmyslnému jednání naplňujícímu zákonné znaky přečinu porušení mezinárodních sankcí ani jiného trestného činu," sdělil mluvčí. Kriminalisté z útvaru řízeného Jiřím Mazánkem případ odložili.

Podle uvedené kvalifikace se proviní ten, kdo nerespektuje zákaz, jehož smyslem je přispět k obnově mezinárodního míru, ochraně lidských práv nebo boji proti terorismu. V případě odsouzení by za tento skutek hrozily až tři roky za mřížemi nebo pokuta. Nic z toho se však Trifonova netýká.

"Nezjistili jsme, že by ze společnosti, či jejích dceřiných společností, došlo k vyvádění finančních prostředků či aktiv do zahraničí," podotkl mluvčí centrály. Útvar věc odložil, protože se podezření z trestného činu nepotvrdilo. Hodnota společnosti ČKD Blansko Holding je zhruba 800 milionů korun.

NCOZ prověřuje další tři případy

Sankce stanovené Evropskou unií v Česku vymáhá Finanční analytický útvar, což je zpravodajská jednotka spadající pod ministerstvo financí. Útvar aktiva Trifonovovy firmy zajistil předběžným opatřením už loni v květnu, na konci roku své rozhodnutí definitivně potvrdil.

"Správní řízení bylo pravomocně ukončeno se závěrem, že akcie vydané společností ČKD Blansko Holding jsou považovány za majetek, na který se vztahují sankce EU. Akcie ČKD zůstávají zmrazeny," sdělila loni v prosinci České televizi mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Zablokované jsou dodnes.

ČKD Blansko Holding koupila ruská firma Ťažmaš v roce 2010 od skupiny J&T.
ČKD Blansko Holding koupila ruská firma Ťažmaš v roce 2010 od skupiny J&T. | Foto: ČTK

Vlastníkem ČKD Blansko Holding je ruský průmyslový podnik Ťažmaš, za který podle posledních dostupných údajů vykonává akcionářská práva jen Trifonov. Ve výkonných orgánech blanského holdingu přitom nikdy nepůsobil, "pouze" od roku 2011 zasedal deset let v dozorčí radě. V představenstvu je však nejméně jeden jeho příbuzný.

"Mohu říct, že v tuto chvíli se zabýváme čtyřmi konkrétními případy možného porušení sankcí na našem území," sdělil Aktuálně.cz loni v červnu ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Případ ČKD Blansko Holding byl jedním z nich. Je také první, jenž je uzavřený. Ostatní tři kriminalisté stále prověřují.

Zmrazený majetek za 10 miliard korun

Do konce loňského roku Finanční analytický útvar zablokoval na základě mezinárodních sankcí majetek za deset miliard korun. Aby nárůst agendy po ruské invazi na Ukrajinu mohl odbavit, personálně posílil. "Vytvořili jsme samostatné oddělení," řekl ředitel útvaru Jiří Hylmar. Od počátku roku pak přibyla další tabulková místa.

"Obecně to znamená, že firmu nelze prodat a jakékoliv zisky společnosti nesmějí putovat sankcionované osobě, tedy majiteli. Provozně společnost může ale dále fungovat, plnit své závazky vůči byznys partnerům nebo vyplácet mzdy zaměstnancům."

mluvčí financí Michaela Lagronová pro Aktuálně.cz k účinkům sankcí

Česko má od minulého měsíce vlastní sankční seznam. Zatím na něj zařadilo jediného člověka, Vladimira Michajloviče Gunďajeva, známého jako patriarchu Kirilla. Jde o klíčovou duchovní autoritu Ruska, současně blízkého spojence Vladimira Putina. V podstatě mu zajišťuje propagandu mezi věřícími.

"Aktivně podporuje ruskou agresi na Ukrajině. Využívá zejména svého významného postavení představeného pravoslavné církve a prostřednictvím svých kázání a veřejných vystoupení poskytuje pro ruskou agresi náboženské ospravedlnění a vysvětlení," stojí v důvodové zprávě vlády Petra Fialy (ODS), jež patriarchu na konci dubna na sankční seznam zařadila.

 

Právě se děje

Další zprávy