Z Náhorního Karabachu podle Jerevanu odešlo asi 2900 etnických Arménů

ČTK ČTK
25. 9. 2023 10:06
Z Náhorního Karabachu podle Jerevanu odešlo asi 2900 etnických Arménů

 Z Náhorního Karabachu, kde se minulý týden síly arménských separatistů vzdaly Ázerbájdžánu, odešlo do Arménie do dnešního rána 2 900 lidí. Podle agentury TASS o tom informovalo tiskové oddělení arménské vlády. Podle Jerevanu se po ázerbájdžánské vojenské operaci obyvatelé regionu osídleného Armény obávají etnických čistek.

"K šesté hodině ranní (04:00 SELČ) 25. září do Arménie z Náhorního Karabachu přišlo 2 906 přesídlenců," cituje tisková agentura TASS z arménského vládního prohlášení. Většina odjela na vybraná místa, kde plánují žít, menší části arménský stát poskytne bydlení.

Zpravodaj agentury Reuters v karabašské metropoli Stěpanakertu uvedl, že desítky lidí nakládají věci do autobusů a nákladních aut a chystají se k odjezdu. Vedení etnických Arménů v Náhorním Karabachu uvedlo, že všichni, kdo budou chtít odejít do Arménie, k tomu dostanou příležitost a dostanou zadarmo pohonné hmoty. Podle něho se také na silnicích vedoucích k Arménii tvoří zácpy.

V Náhorním Karabachu před začátkem nynějšího vysidlování žilo asi 120 tisíc etnických Arménů. Jejich vedení tvrdí, že mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy