Brusel - Čeští politici si mnou ruce. Nový ekologický balíček EU totiž odpovídá představám vlády, a navíc na něm Česko vydělá.
Podle odhadů Evropské komise přinese změněný systém obchodování s emisemi oxidu uhličitého a nízké kvóty pro menší znečisťovatele státní kase 0,5 procenta HDP ročně, tedy asi čtrnáct miliard korun.
Spokojenost může být ale předčasná. Brusel totiž už nyní počítá s tím, že cíl pětinového snížení vypouštění skleníkových plynů do ovzduší do roku 2020 padne ve prospěch mnohem přísnějšího závazku.
"Cíl pro snížení emisí bude do roku 2020 po sjednání nové globální dohody o změně klimatu zvýšen na třicet procent," napsala komise ve své zprávě.
Zelený ekobalíček z Bruselu
V takovém případě by celkový objem úspor Evropská unie nově rozpočítala mezi jednotlivé země. A Česko by zcela určitě o své bonusy přišlo.
Nové Kjóto možná už za rok
Nový limit by přitom mohl být stvrzen již za rok, kdy se v Kodani sejde konference OSN o klimatu. Předpokládá se, že právě tam by měla být přijata nová dohoda, která nahradí deset let starý kjótský protokol.
Klíčovým problémem v Kodani ale nebude EU, ale Čína a USA. Ekologové tlačí na to, aby se obě ekonomiky zavázaly k systému emisních povolenek, který by donutil podniky k úsporám a šetrnějšímu způsobu výroby.
Podobné opatření by uvítali také lídři evropského průmyslu. Varují totiž, že ekologičtější Evropa znamená prodražování produkce, která nebude schopna konkurovat "špinavému" průmyslu v Americe a Asii.