Mobilní telefon pomůže léčit nádory. Chudým

Josef Tuček
16. 5. 2008 7:12
Přenos dat umožní vyšetřit pacienta daleko od nemocnice

Berkeley - Mobilní telefony jsou obvykle spojovány s podezřením, byť nedoloženým, že jejich mikrovlnné záření může způsobit vznik nádoru. Mohou však naopak pomoci nádor odhalit.

Právě prostřednictvím mobilu je totiž možné i z odlehlých končin odesílat k vyhodnocení důležitá medicínská měření.

Nedostupné pro chudé

Rentgen, ultrazvuk, vyšetření magnetickou rezonancí a další zobrazovací techniky jsou ve vyspělých zemích běžné téměř v každé nemocnici. Podle Světové zdravotnické organizace k nim však nemají přístup zhruba tři čtvrtiny obyvatel světa.

Profesor Boris Rubinsky z Kalifornské univerzity v Berkeley, který přednáší i na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, proto přišel s nápadem: v chudých končinách je možné alespoň některá zdravotnická data sejmout jednodušším a levnějším způsobem a poslat je k analýze tam, kde k tomu přístroje mají.

Postup popsal v odborném časopise Public Library of Science ONE.

Elektřina vyšetřuje

V tiskové zprávě Kalifornské univerzity k tomu dodal, že darování lékařského přístroje do chudého regionu nemusí být vždycky tím nejlepším řešením: "Více než polovina lékařských přístrojů v rozvojových zemích zůstává nevyužita nebo je porouchána, protože je příliš složité nebo drahé udržovat je v chodu a opravovat," tvrdí Rubinsky.

Jak by měl nový přístup vypadat, ukázal profesor Rubinsky se svými kolegy na příkladu zobrazovací techniky zvané elektrická odporová tomografie. Ta je založena na principu, že nemocné tkáně mají jiné fyzikální vlastnosti a vedou elektrický proud jinak než tkáně zdravé.

K  tělu pacienta se připojí elektrody, jež přivádějí slabý elektrický proud a zjišťují, jaký odpor mu která část těla klade. Z údajů se pak dá určit, jestli stály proudu v cestě svaly, tuková tkáň, nebo třeba nádor.

Podstatné u aparatury profesora Rubinského je, že zjištěné údaje v základní, nezpracované formě odešle obsluha přístroje pomocí mobilního telefonu ke zpracování do dobře vybaveného pracoviště ve vzdáleném městě. Případně i do jiných končin světa, třeba do USA nebo Evropy. "Velikost dat je pouhých šest kilobytů, což je směšně málo," konstatuje jeden z členů výzkumného týmu Yair Ganot.

Méně přesné, ale spolehlivé

Měření sice není tak přesné, jaké by bylo s využitím technického vybavení dobré nemocnice. Nicméně pořád vychází jako velmi spolehlivé. A hlavně: je určitě lepší než vůbec nic.

Tímto způsobem je například možné najít nádor o rozměru jednoho centimetru. Což je obvykle pořád dostatečně malá velikost, aby bylo možné poslat nemocného na léčení.

Metoda i pro ultrazvuk a rentgen

Rubinsky a jeho tým předpokládají, že podobně by se dala v terénu sbírat také data z vyšetření ultrazvukem anebo rentgenem.

Zapotřebí by byly jen základní snímače, a dále mobilní telefon schopný přenášet multimediální zprávy (MMS) a vyškolená, nikoli však nezbytně medicínsky vzdělaná obsluha. Grafické zobrazení údajů třeba do podoby rentgenového snímku a jeho odborné vyhodnocení by už bylo úkolem vzdálené dražší techniky a lékařů.

Výzkumný tým zatím předvedl jen ukázkový přístroj. Jestli postup zaujme humanitární organizace a zdravotnické úřady chudých zemí a skutečně pomůže nemocným, se teprve ukáže.

 

Právě se děje

Další zprávy