Mobilní telefon poradí, co jíst v asijské restauraci

jet
14. 12. 2007 14:50
Přístroj dokáže dělat překladatele, a také zdravotníka
Mobilní telefon naskenuje čínský nebo japonský text z jídelníčku, a pak jej přeloží.
Mobilní telefon naskenuje čínský nebo japonský text z jídelníčku, a pak jej přeloží. | Foto: Nokia

Helsinky/Soul - K čemu by mohl být dobrý mobilní telefon kromě toho, že se jím dají posílat zprávy, fotografovat, filmovat a přenášet obrázky, sledovat televizní program na jeho obrazovce, nahlížet do internetu, určit jím svou polohu, najít nejbližší obchod, nastavit si v něm budík, vést diář... a, pravda, abychom nezapomněli, také telefonovat?

Výzkumníci doplňují, že mobil může navíc fungovat i jako překladatel názvů jídel v asijských restauracích. Anebo jako lékařská vyšetřovací pomůcka.

Čínské znaky na jídelníčku

Představte si, že sedíte v restauraci a máte před sebou jídelní lístek, v němž nerozumíte jedinému slovu. Pokud je menu napsáno písmem, které dokážete přečíst (třeba latinkou), není ještě boj o jídlo ztracen. Můžete využít slovníku (třeba toho vestavěného v mobilu) a přeložit si, co vám kuchař umí připravit.

Jenže když je jídelníček napsaný třeba čínskými znaky a vy je neznáte, nedokážete je pochopitelně najít ani ve slovníku. Zůstanete odkázáni na dobrou vůli a jazykové schopnosti číšníka.

Srozumitelné kung-pao

Ale nemusí tomu tak být, soudí finský výrobce mobilních telefonů Nokia. Novinářům předvedl telefonní přístroj, jehož kameru namíříte na nápisy v jídelním lístku. Zařízení během několik vteřin rozpozná vám neznámé znaky a přeloží, jaké pokrmy se pod nimi nabízejí.

Telefon, který by se měl do prodeje dostat v příštím roce, dokáže rozeznat 9000 slov týkajících se jídla a napsaných čínskými znaky, a podobně i 600 slov japonských. Přístroj je přeloží zatím do angličtiny, rozšíření překladu do dalších jazyků se připravuje.

Tímto způsobem by se turista měl vyhnout tomu, že si objedná jídlo, po jakém opravdu netoužil. Pravda, bude-li jídelníček nabízet třeba "mls mandarína Li" bez dalšího vyjasnění, nebude překlad stejně nic platný...

A jak se mají játra?

Jiné využití pro mobilní telefony vymyslel jihokorejský Ústav pro biologické vědy a biotechnologie. Jak uvádí britský server reghardware.co.uk, korejští vědci vymysleli, že k mobilnímu telefonu je možné připojit i zdravotní senzor. V tomto případě takový, který v krvi rozpozná dva lidské enzymy, jež nesou informace o stavu jater.

Zdravotník v terénu nebo přímo pacient kápne trochu krve na senzor, který díky připojení k mobilu odešle údaje na analýzu do nemocnice. Pokud výsledky nejsou v pořádku, lékař zatelefonuje zpět a pacienta si objedná do ordinace, případně mu poradí, jaké léky si má mezitím vzít.

 

Medaile, kterou dostávají laureáti Nobelovy ceny.
Medaile, kterou dostávají laureáti Nobelovy ceny. | Foto: Nobel Foundation
Další články z rubriky věda najdete ZDE
 

Právě se děje

Další zprávy