Praha - Na místo Šlechtové navrhuje premiér Andrej Babiš prezidentovi Miloši Zemanovi dosavadního šéfa resortu vnitra Lubomíra Metnara. Končící ministryně obrany v pátek ráno prohlásila, že se snažila vše zadávat transparentně a čistě. "Rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí," podotkla.
A v reakci na tvrzení jednoho z návštěvníků jejího facebookového profilu, podle kterého premiér Babiš podlehl tlaku lobbistů, odvětila: "Ano. Zbrojaři vyhráli."
Koho myslela pod slovem zbrojaři, neupřesnila. Faktem ale je, že se dostávala do střetu zejména se zbrojařským impériem podnikatele - a sponzora prezidentské kampaně Miloše Zemana - Jaroslava Strnada.
Dnes rano mi pan Babis sdelil, ze me nenavrhne do dalsi vlady. Dekuji vsem za podporu. Jsem rada, ze jsem na obrane neprisla o zdravy rozum. Vosich hnizd je tam spousta. Pro me vzdy zustane prioritou transparentnost a dodrzovani ceskych zakonu. Jsem hrda na vojaky.
Zveřejnil(a) Karla Šlechtová dne 22. June 2018
Šlechtová například v květnu řekla, že by byl problém, pokud by pardubická firma Retia, součást Strnadovy Czechoslovak Group (CSG) a výrobce polovodičových anténních modulů do kupovaných izraelských radarů, neměla bezpečnostní prověrku. Mluvila v podmiňovacím způsobu, firma se nicméně okamžitě ohradila, že prověrku má.
Kvůli chybějící prověrce další součásti CSG, firmy Tatra, se nedaří dotáhnout do konce nákup šesti desítek obrněných vozidel Titus za bezmála pět miliard. Šlechtová také jako ministryně rozhodla, že se nebudou modernizovat dělostřelecké systémy DANA. I to byla zakázka, kterou měla získat Czechoslovak Group. Šlechtová také rázně utnula představu, že armáda za ne zcela průhledných okolností koupí americké víceúčelové vrtulníky.
Zbrojaři: Prověrky zákon nevyžaduje
Mluvčí Holding Czechoslovak Group Andrej Čírtek uvedl, že Tatra pro dodávky vozidel Titus prověrku nepotřebuje. "Zákon nařizuje zadavateli, aby chránil utajované informace, ne aby požadoval po každém prověrku," vysvětlil Čírtek s tím, že prověrku musí mít ten, kdo se "skutečně seznamuje s utajovanými informacemi, přičemž samotné vozidlo Titus je neutajované".
Prověrka společnosti Retia je podle něj stále ještě přezkoumávána Národním bezpečnostním úřadem. "Retia je ale připravena plnit svou úlohu českého průmyslového partnera a systémového integrátora, jakmile bude kontrakt mezi vládami České republiky a Izraele podepsán," sdělil mluvčí.
Podle Čírtka, který před časem vedl tiskové oddělení ministerstva obrany, je nyní administrativní příprava zakázek výrazně náročnější než před deseti lety. "Přitom je akviziční aparát v horší situaci než kdy dřív. Je obrovský úkol pro jakéhokoliv ministra tento stav změnit," řekl s tím, že resort potřebuje personální stabilitu, nikoliv provizorium.
Jediný kandidát
Jak informoval on-line deník Aktuálně už v předchozích dnech, Lubomír Metnar patřil k favoritům volby, podle některých zdrojů byl dokonce prakticky jediným zvažovaným kandidátem. Navzdory tomu až do čtvrtka odmítal, že by od Babiše nabídku dostal.
Metnar byl před revolucí příslušníkem komunistické Veřejné bezpečnosti a jejího Pohotovostního pluku. Není o něm však známo, že by se účastnil zákroků proti demonstrantům jako například komunista Zdeněk Ondráček. Před vstupem do první Babišovy vlády vstoupil ve známost, když jako policejní vyšetřovatel dostal před soud strůjce žhářského útoku, při němž zápalné lahve vážně popálily malou Natálku.
Nový ministr obrany byl v roce 2017 krátce též členem hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita, které se hlásilo k odchodu z EU a NATO. Metnar v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že o tomto směřování nevěděl a že takový názor nesdílí.
Při lednových prezidentských volbách Metnarem řízené ministerstvo vnitra dementovalo žertovnou zprávu, podle které prezident Zeman postupuje automaticky do druhého kola a není třeba pro něj hlasovat. Vyvracením dezinformací proti Zemanovu soupeři Jiřímu Drahošovi se vnitro nezabývalo.