Tarragona - K vyhynutí lvů v Evropě zřejmě notnou měrou přispěl člověk. Lidé je lovili kvůli kožešině, ale stahování z kůže bylo i součástí tehdejších rituálů, vyplývá ze studie, kterou otiskl vědecký časopis Plos One.
Archeologové k poznatkům dospěli během průzkumu jeskyně La Garma ve Španělsku. Díky tomu, že vstup do jeskyně byl zablokován, zůstalo vše zakonzervováno tak, jak to bylo před tisíci lety.
V prostorách jeskyně měli lidé vystavěny kamenné chýše s kruhovým půdorysem a na každé z nich visela koňská hlava. Uvnitř pak byly koberce ze lví kožešiny a v jednom ze stavení byl kůžemi pokryt celý strop.
"Lidé měli - z archeologického hlediska - poměrně odborné postupy ve stahování lvů z kůže, spekulujeme proto o možnosti, že na vyhynutí lva jeskynního - vzhledem ke klimatickým změnám a dalším faktorům - měli vliv i lidé," řekl deníku The Guardian Edgard Camarós z Institut Català de Paleoecologia Humana i Evolució Social ve španělské Tarragoně.
"Všechny ostatky uvnitř jeskyně vypadaly tak, jak je tam lidé z pravěku nechali," dodal Camarós. "Často říkám, že to je nejlepší způsob, jak cestovat zpátky do minulosti. Je to jako perfektní stroj času."
Pravěcí lidé stahovali z kůže stejným způsobem jako dnes
V jeskyni vědci objevili devět zkamenělých kostí z jednoho lva. Nemůžou však udělat test DNA, aby zkameněliny neponičili.
"Naříznutá místa, kde jsou šlachy a vazy připojené na kosti. Ale nejsou naříznuté oblasti, kde jsou samotné kosti." řekl Camarós deníku The Guardian.
Takový postup je běžný i u moderních lovců. Nenařezávají v oblasti kostí, aby se kožešina nepoškodila.
Vědci se domnívají, že místo, které objevili, má kultovní charakter. Našli tu i umělecká díla, a tak se předpokládají, že kožešiny či jejich stahování mohly být součástí nějakého rituálu.
Lev jeskynní byl větší než lev africký a neměl hřívu. Vyhynul přibližně před 12 500 roky. Nejvíce ho lovili neandrtálci a později i Homo sapiens.