Local govts lose some lustre, remain most trusted

CzechNews
16. 10. 2008 12:40
A poll shows local bodies trusted by two-thirds of Czechs, while only a fourth trust the national government.
The Chamber of Deputies is the least trusted body in the country.
The Chamber of Deputies is the least trusted body in the country. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - A decreasing confidence of Czechs in politics has now extended to municipal and regional authorities, which are generally more popular with the public than national political bodies.

A survey conducted by the STEM agency before tomorrow's regional elections and Senate by-elections, shows that 67 percent of those polled trust municipal authorities and 60 percent trust regional governments.

Compared with February, their popularity has dropped by 6 and 5 percentage points, respectively.

"This year's development is unfavourable to all levels of administration," STEM wrote in a commentary.

Yet, municipal and regional governments remain much more trusted than the national government.

For example, only 24 percent have confidence in PM Mirek Topolánek's centre-right cabinet, the lowest support since May 2004, when the centre-left government of Social Democrat Vladimír Špidla was experiencing a crisis and its popularity dropped even deeper. Špidla was then replaced as premier by Stanislav Gross from the same party.

Paradoxically, it was Špidla's government who in November 2002 won the trust of 55 percent of Czechs in a STEM poll, the highest popularity ever enjoyed by a Czech government.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy