Londýn - Do Velké Británie přišel v letech 2004 až 2007 milion migrantů z nových členských států Evropské unie. Polovina z nich už se ale vrátila domů.
Vyplývá to ze studie o otevření tamního pracovního trhu, kterou představil britský Institut pro výzkum veřejné politiky (IPPR).
Do Británie se v posledních letech vypravily hlavně statisíce Poláků. Čechů tam nyní oficiálně pracuje relativně málo, řádově tisíce.
Britská vláda přitom původně podle stanice BBC předpokládala, že po rozšíření Evropské unie v roce 2004 se do země za prací přesune navíc 5 až 13 tisíc migrantů.
Migrační vlna způsobila v Británii řadu problémů - například zvýšení kriminality nebo růst xenofobních nálad.
V některých oblastech tvoří cizinci z nových zemí EU takřka deset procent zaměstnanců, a to proměňuje společnost.
Důvod návratu? Bohatnutí rodných zemí
Zpráva britského institutu však naznačuje, že počet migrantů ze středu a východu Evropy, kteří míří za prací do Británie, se bude snižovat.
"Podle našeho odhadu se do Británie v druhé půli roku 2007 přesunulo o přibližně 30 tisíc migrantů méně než rok předtím," konstatovali výzkumníci.
Ti navíc předpokládají, že zlepšující se hospodářská situace ve střední a východní Evropě počet přistěhovalců dále sníží. Migranti z nových zemí EU budou také častěji cestovat za prací do jiných evropských států.
Studie upozornila i na fakt, že zatímco v minulých letech se migranti sdružovali jen v několika oblastech Británie, nyní přicházejí rovnoměrněji i do dříve neatraktivních regionů.
Autoři zprávy též tvrdí, že velmi malý počet evropských migrantů využívá sociální dávky a že průměrný Východoevropan pracuje o čtyři hodiny týdně déle než průměrný rodilý Brit.