Lex Babiš připraví šéfa ANO o média, Agrofert mu zůstane

Martin Ťopek Martin Ťopek
14. 9. 2016 0:00
Zákon o střetu zájmů, který už dostal přezdívku Lex Babiš, zřejmě v příštím volebním období omezí možnosti členů vlády ovládat média. Naopak zákaz vlastnit většinu ve firmách zřejmě neprojde, proti je i opoziční ODS.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha – Impérium ministra financí Andreje Babiše stojící na pilířích politické moci, mediálního vlivu a podnikatelské síly nejspíše v příštím volebním období skončí. Poslanci chtějí odhlasovat zákon o střetu zájmů, který právě kvůli šéfovi hnutí ANO získal přezdívku lex Babiš.

Poslanci se shodují v tom, že zákon je potřeba, názorové rozdíly se dají čekat u jednotlivých pozměňovacích návrhů. Nejvíce kontroverzní je návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD), aby členové vlády nesměli většinově vlastnit firmy. 

„Všechny strany ve sněmovně se vzácně spojily a vyslaly jasný signál, že nechtějí, aby do politiky vstupovali úspěšní lidé, kteří už něco dokázali a kteří nežili pouze z politiky a peněz daňových poplatníků,“ reagoval na to šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Pro jeho stranického šéfa Andreje Babiše by to znamenalo, že musí ukončit působení v holdingu Agrofert, pokud chce být i po příštích volbách členem vlády. Schválení je ale nepravděpodobné, počítat může Babiš i s oporou ODS.

Strana je sice pro schválení zákona i s většinou pozměňovacích návrhů, ale omezovat vlastnictví se jí nechce. „Princip vlastnictví nám přijde normální, tak jak je zákon napsaný, nám navíc přijde nevymahatelný. Příště by se to mohlo dostat na úroveň krajskou nebo obecní a tam by se ztížil přístup kandidátů do zastupitelstev,“ uvedl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Stejně tak se Babiše, coby majitele vydavatelství MAFRA, týká i další pozměňovací návrh poslance Chvojky a tím je zákaz vlastnictví médií. Tady bude podle poslanců panovat větší shoda. „Má-li probíhat volná politická soutěž, tak není možné, aby jeden člen vlády vlastnil média,“ řekl Stanjura.

TOP 09: Omezme přístup k veřejným financím pro firmy členů vlády

Stejně tak je ODS připravena přistoupit na pozměňovací návrh Martina Plíška z TOP 09 a omezit přístup k veřejným financím u těch firem, kde člen vlády vlastní více jak 25 procent. „Neměli by mít přístup k takzvaným nenárokovým dotacím ani k investičním pobídkám, věřím, že v tomhle se shodneme,“ uzavřel šéf poslanců za ODS.

Návrhy Chvojky i Plíška podpoří také koaliční ČSSD. Té se pro změnu nelíbí navrhovaná změna od poslance Marka Bendy (ODS), aby nevznikl centrální registr majetkových přiznání politiků, ale aby byly tyto dokumenty uloženy na jednotlivých obecních úřadech, což znamená na asi šesti tisících míst. „Zrušení centrálního registru nepodpoříme, budeme však hlasovat pro to, aby se přiznání vztahovala také na soudce a státní zástupce,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Podle navrhovatele změn Plíška by mohl být ve středu návrh schválen a putovat do Senátu. „Vypadá to, že by mohl projít zákon o vlastnictví médií i o přístupu k veřejným zakázkám. Hnutí ANO slíbilo, že se nebude pokoušet o žádné obstrukce, i když člověk nikdy neví,“ uvedl Plíšek.

Šéf klubu ANO Faltýnek uvedl, že se jeho lidé pouze pokusí přesvědčit poslance, aby zvážili schválení té části zákona, která členům vlády zakazuje vlastnit firmy. „Naši koaliční partneři ČSSD a KDU-ČSL nechtějí podnikatele a úspěšné lidi, kteří platí daně a zaměstnávají lidi. Pokusíme se argumenty přesvědčit naše kolegy, aby změnili názor,“ dodal Faltýnek. Ten už minulý týden sdělil, že v případě schválení se dá očekávat napadení zákona u Ústavního soudu. „Na to ale bude reagovat přímo předseda hnutí,“ řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy