Letíte do USA? Američané se o vás dozví 19 věcí

Blahoslav Hruška
29. 6. 2007 12:30
USA už nedostanou informace, kdo co v letadle jedl
Airbus A380
Airbus A380 | Foto: Reuters

Brusel - Unie bude do Spojených států posílat méně dat o pasažérech zaoceánských letů, než Američané chtěli, ti je ale na oplátku budou moci archivovat až sedm let.

Tak vypadá nová dohoda o záznamech dat pasažérů, kterou doslova za pět minut dvanáct dojednalo Německo jako předsedající země EU.

Stávající dočasná smlouva uzavřená loni na podzim totiž koncem července vyprší, a předávání informací, bez nichž USA žádné letadlo na své území nepustí, by tak bylo nezákonné.

Co se o vás USA dozvědí
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Co se o vás USA dozvědí

  • jméno
  • místo a datum nákupu letenky
  • e-mail a eventuální tel. číslo
  • detaily platby
  • itinerář cesty po USA (v případě, že letíte s cestovkou)
  • údaje o zavazedlech

Dohodu, kterou projednali německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble, americký ministr pro vnitřní bezpečnost Michael Chertoff a eurokomisař pro justici a bezpečnost Franco Frattini, by dnes odpoledne měli ještě formálně odsouhlasit ministři EU.

Košer jídlo už se hlásit nemusí

Jaká data budou aerolinky do USA předávat? Kromě jména, které je beztak i na letence, například i kontaktní adresu, místo nákupu letenky, způsob platby nebo informace o zavazadle (hmotnost, zvláštní odbavení apod.). Celkem jde o 19 různých položek.

Američané tak svůj seznam podstatně zredukovali. Dosud totiž požadovali také údaje, které jsou v rozporu s ochranou osobních dat. Aerolinky tak posílaly například záznamy, kdo si objednal na palubě košer jídlo nebo kdo letenku zaplatil např. kartou vydanou odborářskou bankou.

Dosud není ale jasné, jestli budou aerolinky posílat data do USA přímo, nebo jen na vyžádání úřadů. Není ani vyřešeno, za jakých podmínek budou databáze sdílet jednotlivé instituce, např. CIA a FBI.

Jíte na palubě košer? Aerolinky to už Američanům hlásit nemusí.
Jíte na palubě košer? Aerolinky to už Američanům hlásit nemusí. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Platby do zahraničí: 5 let v archivu

Souběžně s daty pasažérů se prodlouží i dohoda o předávání údajů o mezinárodních platbách. Ty celosvětově shromažďuje belgický systém SWIFT. Napříště nebudou moci Američané více než 11 milionů plateb denně náhodně prohledávat, ale cíleně vybírat.

Veškerá data se budou archivovat po dobu pěti let.

Banky budou také své klienty muset upozorňovat, že jsou jejich data předávána třetí osobě.

 

Právě se děje

Další zprávy