KSČM vyslechla Bobošíkovou. Ale neví, zda ji nominuje

Martina Macková
12. 2. 2008 20:00
Je stejně dobrá, jako Švejnar, říkají komunisté
V červeném za komunisty.
V červeném za komunisty. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jen několik hodin před uzávěrkou kandidátek do páteční prezidentské volby komunisté vyčkávají s oznámením, zda se jejich kandidátem stane Jana Bobošíková.

Termín pro podání kandidatury vyprší dnes o půlnoci. V rozhodování jim měla pomoct návštěva europoslankyně Jany Bobošíkové u poslanců KSČM.

"Chceme jednat s ČSSD a Stranou zelených. Paní Bobošíková je stejně dobrý kandidát jako Jan Švejnar," řekl po jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik o kandidátce, kterou komunisté oslovili hned v sobotu po neúspěchu první prezidentské volby.

Už dopoledne dnes jednalo nejužší vedení KSČM. Vyslovilo se pro veřejnou volbu, ale otázku vlastního kandidáta nechalo víceméně otevřenou.

Hlavně srdečně

Podle něj bylo jednání s potenciální kandidátkou "nejsrdečnější" jaké v poslední době měli. Na závěr dokonce zazněl ze sálu silný potlesk. Přesto Kováčik po setkání řekl: "Budeme a chceme dál jednat, zatím neřekneme, kdy se rozhodneme."

Zeleným a sociálním demokratům pak připomněl, že se komunisté stále necítí jako plnohodnotný partner v "protiklausovské koalici."

"Chce-li někdo změnu na Hradě, musí počítat s tím, že všechny strany musí být souladné. A ne že dvě z nich přijdou a řeknou: Tady je kandidát a buď ho berte nebo neberte," řekl.

Radar postavíme sami

Bobošíková odcházela z klubu komunistů spokojená.

"Debatovali jsem o referendu, já jsem jeho zastáncem, o radaru i o jaderné energii," řekla. "Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila své nápady.

Kováčik také naznačil, že v páteční volbě by Bobošíková nemusela figurovat, ale mohla by být kandidátkou až pro případnou třetí volbu. "Pokud se nepodaří zvolit prezidenta v pátek, budeme žádat delší dobu na jednání než deset dní," řekl Kováčik.

Právo komunisty

Třetí volba by však podle něj už rozhodnout měla.Jana Bobošíková přijala nabídku komunistů jako jediná z pěti lidí, na něž se po první volbě obrátili. Například exinistr zahraničí Jiří Dienstbier či ombudsmana Otakar Motejl je odmítli s tím, že nepůjdou do volby, pokud bude ve hře kandidát zelných a sociálních dmeokratů Jan Švejnar.

"My máme právo ji postavit," řekl Kováčik na adresu Bobošíková. "Nemyslím si, že bychom tím automaticky umožnili zvolení Klause. Jestli máme být důležitým hráčem, chceme, aby s námi ostatní strany taky tak zacházely," dodal. 

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy