KSČM vyslechla Bobošíkovou. Ale neví, zda ji nominuje

Martina Macková
12. 2. 2008 20:00
Je stejně dobrá, jako Švejnar, říkají komunisté
V červeném za komunisty.
V červeném za komunisty. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Jen několik hodin před uzávěrkou kandidátek do páteční prezidentské volby komunisté vyčkávají s oznámením, zda se jejich kandidátem stane Jana Bobošíková.

Termín pro podání kandidatury vyprší dnes o půlnoci. V rozhodování jim měla pomoct návštěva europoslankyně Jany Bobošíkové u poslanců KSČM.

"Chceme jednat s ČSSD a Stranou zelených. Paní Bobošíková je stejně dobrý kandidát jako Jan Švejnar," řekl po jednání předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik o kandidátce, kterou komunisté oslovili hned v sobotu po neúspěchu první prezidentské volby.

Už dopoledne dnes jednalo nejužší vedení KSČM. Vyslovilo se pro veřejnou volbu, ale otázku vlastního kandidáta nechalo víceméně otevřenou.

Hlavně srdečně

Podle něj bylo jednání s potenciální kandidátkou "nejsrdečnější" jaké v poslední době měli. Na závěr dokonce zazněl ze sálu silný potlesk. Přesto Kováčik po setkání řekl: "Budeme a chceme dál jednat, zatím neřekneme, kdy se rozhodneme."

Zeleným a sociálním demokratům pak připomněl, že se komunisté stále necítí jako plnohodnotný partner v "protiklausovské koalici."

"Chce-li někdo změnu na Hradě, musí počítat s tím, že všechny strany musí být souladné. A ne že dvě z nich přijdou a řeknou: Tady je kandidát a buď ho berte nebo neberte," řekl.

Radar postavíme sami

Bobošíková odcházela z klubu komunistů spokojená.

"Debatovali jsem o referendu, já jsem jeho zastáncem, o radaru i o jaderné energii," řekla. "Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila své nápady.

Kováčik také naznačil, že v páteční volbě by Bobošíková nemusela figurovat, ale mohla by být kandidátkou až pro případnou třetí volbu. "Pokud se nepodaří zvolit prezidenta v pátek, budeme žádat delší dobu na jednání než deset dní," řekl Kováčik.

Právo komunisty

Třetí volba by však podle něj už rozhodnout měla.Jana Bobošíková přijala nabídku komunistů jako jediná z pěti lidí, na něž se po první volbě obrátili. Například exinistr zahraničí Jiří Dienstbier či ombudsmana Otakar Motejl je odmítli s tím, že nepůjdou do volby, pokud bude ve hře kandidát zelných a sociálních dmeokratů Jan Švejnar.

"My máme právo ji postavit," řekl Kováčik na adresu Bobošíková. "Nemyslím si, že bychom tím automaticky umožnili zvolení Klause. Jestli máme být důležitým hráčem, chceme, aby s námi ostatní strany taky tak zacházely," dodal. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy