Srbský prezident podmínil účast Srbů v kosovských volbách udělením autonomie

ČTK ČTK
9. 6. 2023 19:05
Srbský prezident podmínil účast Srbů v kosovských volbách udělením autonomie

Srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovoru s agenturou Reuters vyzval Kosovo, aby nepořádalo nové volby v okresech se srbskou většinou na severu země dříve, než kosovským Srbům poskytne autonomii. Opakování hlasování považuje mezinárodní společenství za východisko ze současné krize na severu Kosova a podporu tomuto řešení v minulých dnech vyslovila také kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová.

Kosovské úřady budou podle Vučiče muset sáhnout k určitým ústupkům, aby si zajistily účast Srbů v novém hlasování. "Stále nemáme Sdružení srbských okresů, stále nedošlo ke stažení (kosovskoalbánských) speciálních policejních jednotek a tamních starostů," řekl srbský prezident v rozhovoru, který byl dnes zveřejněn.

Otázka samosprávy pro srbskou menšinu v Kosovu je řadu let jablkem sváru ve vztazích mezi Bělehradem a Prištinou. Kosovo se k ní zavázalo již v dohodě z roku 2013, vláda premiéra Albina Kurtiho i předchozí kabinety ji ale odmítly uvést do praxe v obavách, že Srbsko by prostřednictvím autonomního celku mohlo ovlivňovat vnitřní záležitosti kosovského státu.

K vytvoření územního celku tvořeného okresy se srbskou většinou vyzývá Prištinu také Evropská unie a Spojené státy. Americký vyslanec pro západní Balkán Gabriel Escobar ve středu řekl, že Kosovo musí poskytnout kosovským Srbům více autonomie, pokud chce pomýšlet na vstup do euroatlantických struktur.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy