Srbská armáda uvedla své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2022 18:59
Srbská armáda uvedla své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti

Srbská armáda uvedla v pondělí večer na pokyn prezidenta Aleksandara Vučiče své jednotky do stavu zvýšené pohotovosti. Reagovala tím na napětí v sousedním Kosovu. Protestující kosovští Srbové v úterý v pohraničním kosovském městě Mitrovica postavili nové barikády, uvedla agentura Reuters. Podle kosovského ministra vnitra Xhelala Svecly usiluje Srbsko pod vlivem Ruska o destabilizaci Kosova.

"Srbský prezident nařídil srbské armádě, aby byla v nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly," sdělil v prohlášení srbský ministr obrany Miloš Vučević. "Není důvod k panice, ale důvod ke znepokojení ano," citovala ho agentura Reuters. Náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović uvedl, že jej prezident Vučić vyslal ke hranicím s Kosovem.

"Situace je tam složitá," řekl Mojsilović v neděli večer v rozhovoru s televizí Pink cestou do města Raška na jihozápadě země, zhruba deset kilometrů od hranic s Kosovem. Žádá si podle něj "přítomnost srbské armády podél administrativní linie", což je termín používaný srbskými orgány pro označení hranice s Kosovem. Podle srbského ministerstva vnitra "všechny jednotky" přechází "okamžitě pod velení náčelníka generálního štábu".

"Je to právě Srbsko, ovlivněné Ruskem, které uvedlo svou armádu do stavu zvýšené pohotovosti a nařídilo postavit nové barikády, aby ospravedlnilo a ochránilo zločinecké skupiny… které terorizují srbské občany žijící v Kosovu," uvedl ve svém prohlášení kosovský ministr vnitra. Srbsko odmítá, že by mělo v úmyslu destabilizovat svého souseda. Říká, že chce jen chránit tamní srbskou komunitu. Jak k tomu uvedl srbský prezident, Srbsko bude "pokračovat v boji za mír a hledat kompromisní řešení".

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak necelých deset let poté, co Bělehrad ztratil nad touto autonomní oblastí kontrolu v důsledku války a náletů NATO. Srbsko nezávislost neuznává a Kosovo stále považuje za součást svého území. Rovněž asi 50 000 Srbů žijících na severu Kosova neuznává autoritu vlády v Prištině. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN, z Evropské unie ho neuznávají Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr.

 

Právě se děje

Další zprávy