Korupce bují všude na světě

Red Zah, ČTK
9. 12. 2005 1:00
Londýn - Korupce je stále větším problémem a nejvíce postihuje chudé lidi.

S takovým závěrem přišla organizace Transparency International ve své studii Globální barometr korupce vydávané ke Dni boje proti korupci, jenž na 9. prosinec vyhlásila OSN.

O problémech kanadské vlády s korupcí si PŘEČTĚTE ZDE

Zpráva vychází z průzkumu uskutečněného v 69 zemích celého světa, včetně České republiky. Většina dotázaných uvedla, že podle jejich mínění se problém korupce v posledních třech letech zhoršil. K výjimkám, kde převažují optimisté, patří Indonésie, Nigérie, Uruguay nebo Kosovo.

Celník, policista, novinář?

Celkově považují lidé za nejvíce zkorumpované instituce politické strany. V zemích střední a východní Evropy jsou za nejzkorumpovanější považováni celníci, v Africe pak policie a justiční systém. Respondenti v Nizozemsku a Norsku pak označili za nejzkorumpovanější podnikatele a novináře. Placení úplatků je pak považováno za všeobecně rozšířené ve střední a východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe.

V Kamerunu, Paraguayi, Kambodži a Mexiku uvedlo více než 30 procent domácností, že v posledním roce zaplatily úplatky. V dalších 22 zemích, včetně ČR a Řecka, se pohyboval podíl těchto domácností mezi 11 a 30 procenty.

Nejchudší platí nejčastěji

Lidé v Africe, tedy na nejchudším kontinentu, platili na úplatcích největší část svých příjmů. Nejhorší situace byla zjištěna v Kamerunu, Ghaně a Nigérii, kde domácnosti vydají více než 20 procent svých příjmů na úplatky.

Oficiální stránky Transparency International NAJDETE ZDE

"Tento průzkum ukazuje, že většina lidí považuje korupci ve svých zemích za hluboce zakořeněnou," uvedla předsedkyně organizace Huguette Labelleová.

"Pokud si chudá matka myslí, že vláda její země staví své vlastní zájmy nad zájmy jejího dítěte, nebo pokud se domnívá, že například základní zdravotní péče pro její dítě vyžaduje úplatek, pak ztrácí víru v budoucnost," dodala. 

Konvence OSN proti korupci

Transparency International u příležitosti Dne boje proti korupci zároveň připomněla, že 14. prosince vstupuje v platnost Konvence OSN proti korupci.

Foto: Aktuálně.cz

"Podepsat dokument a zúčastnit se slavnostního fotografování nestačí," zdůraznil  výkonný šéf této nevládní organizace David Nussbaum.

Pro tento průzkum bylo dotazováno mezi květnem a říjnem letošního roku téměř 55.000 lidí v 69 zemích. Podle březnové ročenky TI byla Česká republika loni na 51. místě světové tabulky korupce mezi 146 sledovanými zeměmi. O rok dříve byla uváděna na 54. místě ze 133 hodnocených států. 
 

 

Právě se děje

Další zprávy