Zatím největší korupční případ u soudu

Vendula Křížová
22. 12. 2005 15:32
Praha - Bývalý generální sekretář Karel Srba půjde s největší pravděpodobností před soud. Agenturu ČTK o tom informoval dobře obeznámený zdroj. Kromě nej jsou obžalovaní ještě šéf akciové společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei a hlavní účetní moskevského komplexu Miroslav Karel.

Žalobkyně poslala soudci případ předražených zakázek na ministerstvu zahraničí na začátku prosince. Ex-sekretář úřadu Karel Srba a osm dalších lidí podle ní připravili stát o 25 milionů.

"Jde o první zažalovanou hospodářskou korupci," připomněla státní zástupkyně Dagmar Máchová význam kauzy, v níž jde o předražené zakázky na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů.

Mezi devíti obviněnými jsou tři blízcí spolupracovníci exministra Jana Kavana, z toho dva jsou jeho někdejší generální sekretáři Karel Srba a Pavel Jaroš. Třetím je bývalý finanční a investiční ředitel Aleš Šatánek. Všichni tři v resortu vedli veřejné zakázky. Do korupce byla zapojena i společnost Certos, která výběrová řízení organizovala a jejíž zástupci byli později rovněž obviněni.

Soutěže "na oko"

"Potíž byla v tom, že to nebyly klasické soutěže. Oslovilo se prostě jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutěž, kde se spočítaly body z objektivních, ale i subjektivních parametrů. Matematicky se pak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála předem dohodnutá firma," popsal tehdejší praxi nynější státní tajemník ministerstva Vladimír Zavázal, který měl po odchodu Kavana z ministerstva pochybné zakázky vyřešit.

Dvouleté vyšetřování, které skončilo letos v únoru, odhalilo, jak rozsáhlé machinace byly. Za éry ministra Kavana je umožnil promyšlený systém rozdělování veřejných zakázek, jenž nahrával korupci. Přispěly k tomu i tehdejší špičky resortu.

"Byl to - v uvozovkách - velmi dobrý a řízený systém," konstatoval Tibor Lévai, který zmanipulované zakázky na ministerstvu zahraničí vyšetřoval. 

Český dům - případ pokračuje

Zatímco kauzu zakázek policie ukončila, případ podezřelého pronájmu Českého domu se táhne už téměř čtyři roky. I v tomto příběhu hráli hlavní roli tehdejší špičky resortu.

Budovu v centru Moskvy pronajal Kavan svým podpisem za 28 miliónů ročně soukromé firmě. Jen za rok 2004 přitom podle tajemníka Zavázala měl ten samý Český dům pod správou ministerstva zisk 80 miliónů. Více ZDE 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy