Zatím největší korupční případ u soudu

Vendula Křížová
22. 12. 2005 15:32
Praha - Bývalý generální sekretář Karel Srba půjde s největší pravděpodobností před soud. Agenturu ČTK o tom informoval dobře obeznámený zdroj. Kromě nej jsou obžalovaní ještě šéf akciové společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei a hlavní účetní moskevského komplexu Miroslav Karel.

Žalobkyně poslala soudci případ předražených zakázek na ministerstvu zahraničí na začátku prosince. Ex-sekretář úřadu Karel Srba a osm dalších lidí podle ní připravili stát o 25 milionů.

"Jde o první zažalovanou hospodářskou korupci," připomněla státní zástupkyně Dagmar Máchová význam kauzy, v níž jde o předražené zakázky na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů.

Mezi devíti obviněnými jsou tři blízcí spolupracovníci exministra Jana Kavana, z toho dva jsou jeho někdejší generální sekretáři Karel Srba a Pavel Jaroš. Třetím je bývalý finanční a investiční ředitel Aleš Šatánek. Všichni tři v resortu vedli veřejné zakázky. Do korupce byla zapojena i společnost Certos, která výběrová řízení organizovala a jejíž zástupci byli později rovněž obviněni.

Soutěže "na oko"

"Potíž byla v tom, že to nebyly klasické soutěže. Oslovilo se prostě jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutěž, kde se spočítaly body z objektivních, ale i subjektivních parametrů. Matematicky se pak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála předem dohodnutá firma," popsal tehdejší praxi nynější státní tajemník ministerstva Vladimír Zavázal, který měl po odchodu Kavana z ministerstva pochybné zakázky vyřešit.

Dvouleté vyšetřování, které skončilo letos v únoru, odhalilo, jak rozsáhlé machinace byly. Za éry ministra Kavana je umožnil promyšlený systém rozdělování veřejných zakázek, jenž nahrával korupci. Přispěly k tomu i tehdejší špičky resortu.

"Byl to - v uvozovkách - velmi dobrý a řízený systém," konstatoval Tibor Lévai, který zmanipulované zakázky na ministerstvu zahraničí vyšetřoval. 

Český dům - případ pokračuje

Zatímco kauzu zakázek policie ukončila, případ podezřelého pronájmu Českého domu se táhne už téměř čtyři roky. I v tomto příběhu hráli hlavní roli tehdejší špičky resortu.

Budovu v centru Moskvy pronajal Kavan svým podpisem za 28 miliónů ročně soukromé firmě. Jen za rok 2004 přitom podle tajemníka Zavázala měl ten samý Český dům pod správou ministerstva zisk 80 miliónů. Více ZDE 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy