Policie znovu stíhá úředníky kvůli vodě

Red Dom, ČTK
5. 12. 2005 19:58
Praha - Tři členové komise ministerstva financí jsou podezřelí, že chtěli za 50 milionů zmanipulovat privatizaci vodárenství.

Tomáš Juříček a Radek Novotný z poradenské společnosti Compas Capital Consult (CCC) a jejich právník Adam Rakovský byli již jednou obviněni, žalobce však v červnu jejich stíhání zrušil jako předčasné. Policie má nyní v ruce nový doklad - nahrávku skrytou kamerou.

Policie: Máme potvrzení

"Vyslechli jsme ještě další osoby a byla zajištěna nahrávka, která potvrzuje informace, na jejichž základě byli obviněni poprvé," řekl ČTK vyšetřovatel případu Ondřej Starý. Všichni tři stíhaní podle něj podali na obvinění stížnosti, o nichž bude rozhodovat státní zástupce.

Podle obvinění slíbili členové komise před dvěma roky zástupcům firem Penta a Veolia Water, že je zvýhodní na českém vodárenském trhu. Na oplátku požadovali 50 milionů korun v cenných papírech vodárenských společností, tvrdí policie.

Co se vlastně stalo?

Celý případ od počátku provází stín konkurenčního boje - trestní oznámení na členy komise podala advokátní kancelář Dáňa, Pergl a partneři, která zastupuje Veolia Water, jíž měli obvinění původně pomáhat s "usazením" na českém trhu.

Manažer druhé z firem - Penty - Zdeněk Kubát v létě v Hospodářských novinách potvrdil, že společnosti o zaranžování privatizace s Juříčkem i Novotným skutečně jednaly: "Obvinění pánové po nás chtěli, abychom za nadhodnocenou cenu koupili akcie vodárenských společností, které měli k dispozici. Za to nám slibovali, že zajistí hladký průběh aktivit Penty ve vodárenství. Zjednodušeně: že proti nám nikdo nebude podnikat žádné akce."

Záznam videonahrávky, na němž právník Rakovský údajně žádá po zástupcích Veolie úplatek, mají novináři k dispozici už od léta. Lidé z firmy přitom tvrdí, že rozhovor natočili skrytou kamerou v létě 2003. Proč záznam poskytli policii až nyní není zřejmé.

ČT před časem uvedla, že obvinění členů komise přišlo poté, kdy řada vodárenských společností zvažuje, že oddělí vlastnictví a provoz vodáren. Tomu podle televize firma obviněných podnikatelů bránila.

 

Právě se děje

Další zprávy