Policie znovu stíhá úředníky kvůli vodě

Red Dom, ČTK
5. 12. 2005 19:58
Praha - Tři členové komise ministerstva financí jsou podezřelí, že chtěli za 50 milionů zmanipulovat privatizaci vodárenství.

Tomáš Juříček a Radek Novotný z poradenské společnosti Compas Capital Consult (CCC) a jejich právník Adam Rakovský byli již jednou obviněni, žalobce však v červnu jejich stíhání zrušil jako předčasné. Policie má nyní v ruce nový doklad - nahrávku skrytou kamerou.

Policie: Máme potvrzení

"Vyslechli jsme ještě další osoby a byla zajištěna nahrávka, která potvrzuje informace, na jejichž základě byli obviněni poprvé," řekl ČTK vyšetřovatel případu Ondřej Starý. Všichni tři stíhaní podle něj podali na obvinění stížnosti, o nichž bude rozhodovat státní zástupce.

Podle obvinění slíbili členové komise před dvěma roky zástupcům firem Penta a Veolia Water, že je zvýhodní na českém vodárenském trhu. Na oplátku požadovali 50 milionů korun v cenných papírech vodárenských společností, tvrdí policie.

Co se vlastně stalo?

Celý případ od počátku provází stín konkurenčního boje - trestní oznámení na členy komise podala advokátní kancelář Dáňa, Pergl a partneři, která zastupuje Veolia Water, jíž měli obvinění původně pomáhat s "usazením" na českém trhu.

Manažer druhé z firem - Penty - Zdeněk Kubát v létě v Hospodářských novinách potvrdil, že společnosti o zaranžování privatizace s Juříčkem i Novotným skutečně jednaly: "Obvinění pánové po nás chtěli, abychom za nadhodnocenou cenu koupili akcie vodárenských společností, které měli k dispozici. Za to nám slibovali, že zajistí hladký průběh aktivit Penty ve vodárenství. Zjednodušeně: že proti nám nikdo nebude podnikat žádné akce."

Záznam videonahrávky, na němž právník Rakovský údajně žádá po zástupcích Veolie úplatek, mají novináři k dispozici už od léta. Lidé z firmy přitom tvrdí, že rozhovor natočili skrytou kamerou v létě 2003. Proč záznam poskytli policii až nyní není zřejmé.

ČT před časem uvedla, že obvinění členů komise přišlo poté, kdy řada vodárenských společností zvažuje, že oddělí vlastnictví a provoz vodáren. Tomu podle televize firma obviněných podnikatelů bránila.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 58 minutami

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy