


Povodňový informační systém od GIST Consulting mění způsob zvládání krizových povodňových situací.

Klimatické extrémy přicházejí čím dál častěji a s nimi roste i potřeba chytřejších nástrojů pro krizové řízení. Povodňový informační systém (PIS), od společnosti GIST Consulting z Hradce Králové jako součást platformy GIST Aplikace, nabízí firemním i obecním provozům konkrétní odpověď na otázku: co dělat, když přijde povodeň?
PIS neslouží k předpovídání průběhu povodně – to je úloha meteorologů. Jeho silou je okamžitá odpověď na praktickou otázku: které objekty jsou ohroženy a co je třeba udělat jako první. PIS umožňuje integraci dat majetkového charakteru (informace o majetku, stavbách, provozních objektech i zařízeních) s daty z různých měření ať už od ČHMÚ nebo vlastních měřidel. Výsledkem je přehledný seznam provozních objektů ohrožených n-letou povodní – seřazený podle priorit – spolu s výčtem technologických zařízení, která lze před zaplavením bezpečně demontovat a zachránit.
Funkčnost systému PIS prošla reálnou zkouškou během povodní v září 2024 ve společnosti Středočeské vodárny a.s., která je současně nositelem hlavní myšlenky PIS. Záchranné a preventivní práce probíhaly koordinovaně, systematicky a bez provozních škod.
Pracovníci dispečinku i terénní zaměstnanci měli prostřednictvím mobilních zařízení v reálném čase přístup ke všem relevantním informacím – od aktuálního stavu hladiny v tocích až po seznam zařízení, která zbývá evakuovat.
„Díky Povodňovému informačnímu systému jsme povodně v září 2024 zvládli se zcela bezeškodním průběhem. Ve chvílích, kdy jde o každou minutu, je neocenitelné mít na jednom místě všechny informace – co odvézt, v jakém pořadí a jak rychle stoupá hladina."
Ing. Bohdan Soukup, Ph.D., MBA, zástupce technického ředitele skupiny VEOLIA pro region CEE
Na základě těchto zkušeností byl PIS implementován např. ve společnostech:
Středočeské vodárny, a.s., Královéhradecká provozní, a.s., Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s. a Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s.
Potenciál systému daleko přesahuje vodárenské provozy. PIS je součástí platformy GIST Aplikace, která je navržena jako flexibilní řešení přizpůsobitelné konkrétním potřebám zákazníka. To znamená, že jej mohou využít také obce a města pro ochranu svého majetku – veřejných budov, technické infrastruktury nebo komunikací ohrožených záplavami. Zavedení systému nevyžaduje složitý vývoj na míru – hotové řešení se jednoduše přizpůsobí místním podmínkám.

O platformě GIST Aplikace
GIST Aplikace je modulární platforma, která pokrývá správu majetku, provoz, dispečink i vodárenské agendy včetně PIS – vše v jednom prostředí.
S více než 800 úspěšně realizovanými projekty patří GIST Consulting, s.r.o. k prověřeným hráčům na trhu podnikového softwaru.
Co přinese budoucnost?
Systém PIS již disponuje simulační aplikací, která umožňuje nácvik povodňových scénářů bez reálné mimořádné události. Zaměstnanci mohou procvičovat postupy, odhalovat slabá místa v datech i procesech a udržovat připravenost i v klidných obdobích.

Více informací o systému PIS a platformě GIST Aplikace najdete na www.gist.cz.



Fotbalistu Jaroslava Zeleného mrzí, že se Sparta v utkání 3. kola nadstavbové skupiny o titul s Plzní nedokázala přiblížit vedoucí Slavii na dva body. Poslední týdny byly pro letenský tým jako na horské dráze, kdy se velké ztráty v ligové tabulce střídaly s nadějí na titul, uvedl český reprezentant po bezbrankové remíze s Viktorií.



Neznámý pachatel v úterý vpodvečer odcizil z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku lebku svaté Zdislavy. Historicky je její hodnota zřejmě nevyčíslitelná, uvedla na webu policie její regionální mluvčí Dagmar Sochorová. Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání.



Fotbalisté Sparty ve šlágru třetího z pěti kol nadstavbové části první ligy remizovali doma s Plzní bez branek. Letenští po kontumačním vítězství v sobotním nedohraném derby v Edenu sice na druhém místě tabulky snížili ztrátu na vedoucí Slavii na čtyři body, jejich pražský rival i tak může už ve středu po zápase s Jabloncem oslavit obhajobu titulu. Tým z Edenu získá jistotu v případě výhry.



V 29 letech zemřel basketbalista Memphisu Brandon Clarke. Bez bližších podrobností to uvedly NBA i hráčova zastupující agentura. V posledních letech kanadského rodáka, který měl i americké občanství, pronásledovala zranění. V dubnu byl zadržen a následně propuštěn na kauci kvůli překročení rychlosti a držení zakázané látky.



Americká herečka Jane Fondová a její čínská kolegyně Kung Li v úterý večer zahájily 79. ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Informovala o tom agentura AFP, podle níž bylo vrcholem ceremoniálu udělení čestné Zlaté palmy novozélandskému režisérovi Peteru Jacksonovi. Filmový festival bude ve městě na francouzské Riviéře pokračovat do 23. května, o hlavní cenu bude bojovat 21 filmů.