Vojáci, pochodně a punk z NDR. Německá armáda poctila odcházející Angelu Merkelovou

Angela Merkelová na vojenské přehlídce.
Velké čepobití je nejvyšší vojenská pocta, kterou armáda může vyjádřit civilistům. V Německu je vyhrazena pro kancléře, prezidenty a ministry obrany.
V očích samotné Merkelové byly podle německých komentátorů slzy, když se prostranstvím rozezněla její oblíbená píseň. Připouští ale, že důvodem mohlo být i velmi chladné počasí v německé metropoli. Do rytmu si každopádně poklepávala nohou, všimli si v listu Süddeutsche Zeitung.
...
Ceremonie se kvůli pandemii konala v omezeném rozsahu a za přísných bezpečnostních opatření. Pozvaných bylo jen dvě stě hostů, všichni museli být buď naočkovaní, nebo po nemoci covid-19. Celou čtvrtinu z nich přitom tvořili jen ministryně a ministři, kteří za šestnáct let kancléřčina úřadování sloužili v jejích kabinetech. Zrušena byla také velká slavnostní recepce v prostorách ministerstva.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Helena Truchlá
3. 12. 2021 17:10
Příští týden Německo přijde o svou "mutti". Konzervativní kancléřka Angela Merkelová po šestnácti letech odchází z postu šéfky vlády. Ve čtvrtek večer jí už tradičně vojenskou přehlídkou vyjádřila poctu německá armáda. Sedmašedesátiletá politička během slavnosti v Berlíně popřála všem "štěstí v srdci" a na rozloučenou si nechala zahrát píseň od zpěvačky, která vystupovala i s Karlem Gottem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy