Ukrajinci reportérům CNN ukázali asi pětimetrový dron s šedým elegantním trupem, který tvarem připomíná širokou kánoi. Vývojář dronu s přezdívkou Žralok, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že jejich práce začala až po zahájení ruské agrese. "Bylo to velmi důležité, protože jsme neměli jak vzdorovat Rusku na moři. Potřebovali jsme vyvinout něco vlastního," řekl reportérům. Ukrajina nyní tyto schopnosti má a začíná je prokazovat, i když mise mají podle americké stanice různou míru úspěšnosti.
Nejnovější verze dronu, který reportéři CNN viděli, váží až jednu tunu. Uveze výbušninu o hmotnosti do 300 kilogramů. Dokáže doplout 800 kilometrů a jeho maximální rychlost je 80 km/h. Vývojáři jim předvedli, jak přes monitory pomocí joysticků bezpilotní plavidla řídí. Ukrajinci o útocích těmito námořními drony většinou nehovoří, nicméně CNN potvrdili, že je použili pro nejméně dva útoky. V červenci proti Kerčskému mostu a loni v říjnu proti okupovanému krymskému přístavu Sevastopol.
'Faster than anything else in the Black Sea': See Ukraine's latest sea drone https://t.co/cXzBlQtdUm pic.twitter.com/nPVipRAeAT
— CNN (@CNN) July 29, 2023
Kerčský most je důležitou dopravní tepnou, kterou Rusko vybudovalo za 4 miliardy dolarů a kterou osobně otevřel prezident Putin. Pro Ukrajince se jedná o důležitý cíl. Snaží se narušit zásobovací trasu ruských okupantů na Krym a jižní část fronty. Červencový noční útok způsobil, že část mostu je nyní neprůjezdná a až do září mimo provoz.
"Tyto drony vyrábíme na Ukrajině. Jsou zde navrženy a testovány. Jde o naši vlastní výrobu trupů, elektroniky a softwaru. Pro Rusy je zatím obtížné tak malé drony objevit. Jejich rychlost v současnosti převyšuje rychlost všech námořních plavidel v Černém moři," tvrdil CNN ukrajinský vývojář. Rychlost a obtíže při detekci dronu mohou do jisté míry vysvětlovat, jak se plavidlům podařilo nepozorovaně dostat přes Černé moře a zaútočit na most.
Ukrajina své nové vojenské vybavení zaměřila i na ruskou černomořskou flotilu, která z moře ostřeluje civilisty v ukrajinských městech. Loni v říjnu byly námořní drony zodpovědné za útok na vlajkovou loď ruské flotily Admirál Makarov, která kotvila v přístavu v Sevastopolu. Žádný skutečný důkaz o poškození plavidla podle CNN podán nebyl, ale skutečnost, že se Ukrajinci dokázali dostat na dostřel lodi Admirál Makarov, je posílila.
Schopnosti a úspěchy bezpilotních strojů dodaly vývojářům jistou dávku odvahy. "Tyhle drony jsou určeny k ničení lodí a flotily… věci, které se celkem úspěšně používají a děsí Rusy," myslí si Žralok. Vývojář tvrdí, že drony nutí Rusy plout dále od břehu. "300, 400, 600 kilometrů je velká vzdálenost, která některé operace znemožňuje a jiné ztěžuje. Myslím, že bude trvat pět až deset let nebo déle, než budou schopni účinně čelit tomuto typu zařízení. Jejich vybavení je z 20. století, naše je z 21. století. Mezi námi je rozdíl 100 let," uzavřel pro americkou stanici ukrajinský vývojář Žralok.