Jezdit načerno? Češi jsou mistry v toleranci

Blahoslav Hruška
25. 10. 2007 11:30
Také nad daňovými úniky přivíráme oči, ukazuje průzkum
Pražské tramvaje
Pražské tramvaje | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Ježdění načerno v MHD a neplacení daní patří v mnoha evropských zemích ke společenským prohřeškům. V Česku jsme ale tolerantní a nad oběma nešvary přivíráme oči.

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Eurobarometru, který se tentokrát zaměřil právě na sledování postojů společnosti k těmto jevům.

Na základě rozhovorů se zhruba tisícovkou lidí v každé členské zemi EU vyplynulo, že v otázce neplacení daní jsou tolerantnější než Češi již jen Lotyši a Rakušané.

Ten, kdo jezdí načerno, to má u svých spoluobčanů lepší opět v Rakousku a Lotyšsku (obě země tak patří mezi největší "rebely"), stejně jako v Česku se černí pasažéři mohou cítit také ve Francii nebo Španělsku.

Evropané a tolerance aktivit, které připravují stát o daně 
daňové úniky jízda na černo vysoké riziko odhalení
Česko 3,1 3,0 21
Slovensko 2,9 2,8 26
Polsko 2,6 2,8 32
Rakousko 3,4 3,8 37
Německo 2,3 2,6 33
Francie 2,4 3,2 29
průměr EU 27 2,5 2,8 33
Druhý a třetí sloupec: Míra tolerance na stupnici 1-zcela nepřijatelné až 10 - zcela přijatelné. Čtvrtý sloupec: procento dotázaných, kteří riziko odhalení označili za velmi vysoké. Zdroj: Eurobarometr

Práce načerno je nejrozšířenější v Dánsku (18 procent obyvatel), nejlépe je na tom Kypr, Malta, ale třeba také Velká Británie. Česko je se sedmi procenty lehce nad průměrem EU.

Ani riziko trestu za nezdaněné příjmy a daňové úniky není v Česku podle Eurobarometru příliš velké. Jako vysokou označil možnost odhalení jen každý pátý Čech, v případě Portugalska to byla hned polovina. Ještě menší riziko je pak v Dánsku a Švédsku.

A co vede lidi k práci načerno? Především vidina lepšího, tedy nezdaněného výdělku, spojená s menším rizikem postihů. Téměř polovina dotázaných nicméně považuje práci načerno nebo daňové úniky za oboustranně výhodné.

Nejčastěji se s nimi setkávají na tržištích: tam totiž dostanou zboží za výhodnou cenu, což vyhovuje šedesáti procentům dotázaných.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy