Jak je to s rezolucí o Sýrii? Moskva popírá shodu

ČTK ČTK
25. 9. 2013 23:57
"Toužebné přání," označují možnost pokroku v jednání Rady bezpečnosti ruští zástupci

New York - Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN se údajně dohodlo na zásadách rezoluce o syrských chemických zbraních. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na diplomaty obeznámené s jednáním.

Ke shodě členové Rady dospěli během jednání na úrovni ministrů zahraničí, jemuž byl přítomen generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Mluvčí ruské delegace ale zprávy o pokroku odmítl s tím, že jde o "toužebné přání".

Návrh rezoluce bude všem patnácti členům Rady bezpečnosti předložen už brzy, uvedla agentura Reuters. Podle ruských médií lze očekávat, že bude na stole do dvou dnů. Zástupci Spojených států, Británie, Francie, Ruska a Číny se znovu sejdou v pátek, aby projednali plán na svolání ženevské konference o mírovém urovnání syrské krize.

Mluvčí ruské delegace ale optimismus západních delegátů vzápětí zchladil. "Je to jen jejich toužebné přání," řekl. "Skutečnost je jiná. Práce na přípravě návrhu rezoluce pokračuje," dodal. Později jeho slova potvrdil i nejmenovaný americký diplomat, podle něhož je pokrok patrný, ale "práce není hotova".

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN je formálním základem plánu na kontrolu a postupné zničení zásob syrských chemických zbraní. Debatu o obsahu rezoluce dosud komplikovaly rozpory o její vymahatelnosti. Zatímco západní státy trvaly na tom, že rezoluce musí obsahovat trest za její případné neplnění, Rusko ani Čína s takovým postupem nesouhlasily.

Náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov řekl, že rezoluce bude obsahovat zmínku o sedmém článku Charty OSN, který možnost násilného zásahu umožňuje. Jeho uplatnění ale nebude automatické, podmínkou bude nová rezoluce Rady.

Syrský režim s návrhem na likvidaci svých chemických zbraní souhlasí. Podle syrské vlády by operace stála kolem jedné miliardy dolarů a měla by se uskutečnit během první poloviny příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 8 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy