Já do vlády za Klause? Takový handl nikdy, tvrdí Čunek

brp, eli, job
2. 1. 2008 18:04
Politici mluví o výměnném obchodu
Předseda Strany zelených - Martin Bursík na tiskové konferenci. Za ním po jeho pravici Kateřina Jacques a vlevo čerstvě nominovaný ministr školství - Ondřej Liška.
Předseda Strany zelených - Martin Bursík na tiskové konferenci. Za ním po jeho pravici Kateřina Jacques a vlevo čerstvě nominovaný ministr školství - Ondřej Liška. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Politici dnes začali veřejně spojovat osudy prezidenta Václava Klause a lidoveckého předsedy Jiřího Čunka.

"Nedoporučuji, aby ODS přemýšlela o výměně návratu Jiřího Čunka do vlády za hlasy lidovců pro Václava Klause," uvedl pro Aktuálně.cz přeseda zelených Martin Bursík, který tráví dovolenou ve Francii.

Byla to reakce na prohlášení premiéra Mirka Topolánka, že je - v zájmu zachování koalice - ochoten ustoupit tlaku lidovců a vzít zpět do kabinetu jejich předsedu Jiřího Čunka. Ten rezignoval na podzim po celoroční aféře s úplatky a pobíráním sociálních dávek.

"Ze strany KDU-ČSL je na mě vyvíjen enormní tlak, aby se Jiří Čunek vrátil do vlády. V úsilí zachránit koalici jsem připraven tomuto tlaku ustoupit," uvedl Topolánek poté, co se sešel v Lánech s prezidentem Klausem.

Václav Klaus před novináři na chodbě Parlamentu České republiky.
Václav Klaus před novináři na chodbě Parlamentu České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prezident pak dodal: "Plně respektuji pravomoc premiéra volit si člena vlády. Ani v tomto případě to nehodlám měnit."

Lidovci jsou dnes jednou ze stran, na jejímž postoji záleží, zda bude příštím českým prezidentem Václav Klaus či jeho soupeř Jan Švejnar. A neřekli, koho z kandidátů podpoří - Čunek dal svým lidem volnou ruku, ať se rozhodnou podle sebe.

Schůzka koalice

V e-mailu, který poslal Aktuálně.cz, pak Bursík napsal, že Topolánkova slova nebyla šťastná. 

"Vyjadřovat se měsíc před volbou prezidenta republiky o tom, že KDU-ČSL tlačí na návrat Jiřího Čunka do vlády, není vhodné. Premiér by si měl rozmyslet, jakou hodnotu pro něj má koaliční spolupráce a zda mu tento případný politický krok stojí za to," uvedl předseda zelených.

Napsal také, že po návratu ze Savojských Alp požádá předsedu ODS o schůzku. "Do té doby nechci spekulovat o strategii ODS při volbě prezidenta," dodal.

Na takový handl bych nepřistoupil

Sám Jiří Čunek opáčil, že o takovém "obchodě" nechce ani slyšet. "Volba prezidenta pro KDU-ČSL není a nebude předmětem žádného politického obchodu. Na podobný ´handl´ bych nikdy nepřistoupil!" uvedl pro Aktuálně.cz Čunek.

Předseda lidovců také popírá, že by jeho strana tlačila na koaliční partnery kvůli jeho návratu na post ministra. "Důvody, které mě vedly k rozhodnutí podat demisi, pominuly a proto mě strana opět nominovala do vládních funkcí. Toto rozhodnutí jsem premiérovi sdělil a nevím o žádném nátlaku, který by byl na předsedu vlády Topolánka v tomto směru vyvíjen," dodal Jiří Čunek.

Bude schůzka?

Předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques pak pro Aktuálně.cz uvedla, že neví nic o tlaku lidovců, o němž mluvil premiér.

"My se stále domníváme, že návrat Jiřího Čunka do vlády není dobrý. Důvod pro změnu postoje není," řekla Jacques. "Pokud bude chtít KDU-ČSL jednat, jsme rozhodně pro."

Řekla však, že sami zelení koaliční jednání navrhovat nebudou.

Zelení hodlají podpořit Jana Švejnara. ODS jim to zazlívá. Část strany v čele s pražským primátorem Pavlém Bémem dokonce navrhovala, aby se povinná podpora Václava Klause stala součástí koaliční smlouvy.

Pro stranu Bursíka by takové ultimátum mohlo znamenat konec ve vládní koalici. Ten ovšem avizovali i tehdy, pokud by se do kabinetu měl vrátit Čunek.

"Otevřeně říkám, že v momentě, kdy by se Jiří Čunek do vlády vrátil, tak jedna z velmi vážných otázek bude odchod Zelených z vlády," řekl před časem Bursík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně.
Ondřej Liška, Kateřina Jacques a Martin Bursík (zleva doprava) ve sněmovně. | Foto: Ondřej Besperát
 

Právě se děje

Další zprávy