Hamburgery vedou k mrtvici, ale snižují nebezpečí válek

Josef Tuček
21. 3. 2009 12:54
Bufety rychlého občerstvení signalizují zdravotní risk
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

San Diego - V místě, kde se vyskytuje hodně restaurací rychlého občerstvení, trpí obyvatelé častěji mozkovou mrtvicí, zjistili američtí vědci.

Epidemiolog Lewis Morgenstern z Michiganské univerzity v Ann Horbor představil na mezinárodní konferenci V San Diegu studii, kterou s kolegy uskutečnil v texaském okrese Nueces. Zjistil, že v těch částech sledovaného okresu, kde byla vyšší koncentrace bufetů rychlého občerstvení, zdravotníci evidovali více náhlých mozkových příhod (mrtvic).

V místech, kde mají v průměru 33 takovýchto bufetů, se projevovalo o 13 procent případů mrtvice víc než v místech, kde je jen 12 takovýchto stravoven.

Epidemiologům dokonce vyšlo, že každý další bufet nad "magické" číslo 33 zvyšuje výskyt mrtvice o jeden procentní bod.

Souhra nedobrých faktorů

Jak je to možné?

Vliv rychlých stravoven je zčásti přímý: pojídání nezdravého jídla samozřejmě zhoršuje stav lidského organismu, vede k obezitě a následným medicínským problémům.

Předpokoj nemocnice. A signál, že něco není úplně v pořádku.
Předpokoj nemocnice. A signál, že něco není úplně v pořádku. | Foto: Aktuálně.cz

Současně se však projevuje i vliv nepřímý. Obliba bufetů nabízejících k jídlu hamburgery, hranolky či smažená kuřata je v USA spojena spíše s chudými lidmi. Ti, kromě špatných stravovacích návyků, také obvykle méně sportují a méně se starají o svůj zdravotní stav, protože mají horší nebo rovnou žádné zdravotní pojištění.

Důsledkem jsou, mimo jiné, i mozkové mrtvice. Restaurace rychlého občerstvení jsou tedy jednou z příčin a současně také faktorem, který celkovou rizikovou situaci signalizuje.

Srovnání podle Big Mac

Pozoruhodné je, že bufety rychlého občerstvení, v tomto případě jen restaurace McDonald's, ukazují i další skutečnosti o zemích, v nichž se vyskytují.

Například časopis The Economist orientačně srovnává kupní sílu v různých zemích podle toho, kolik sendvičů Big Mac si v nich můžete koupit třeba za hodinovou mzdu. Vychází z předpokladu, že právě tento standardizovaný výrobek, připravovaný všude ve světě stejným postupem a ze stejných surovin, se k takovému srovnání výborně hodí.

Částečně mírumilovný McDonald's

Proslulý je také například poznatek, s nímž přišel před deseti lety ekonomický komentátor Thomas Friedman. Ten říká: Dvě země, v nichž jsou restaurace McDonald's, proti sobě neválčí.

Dá se to vysvětlit globální provázaností ekonomik takovýchto zemí. A také tím, že McDonald's symbolizuje konzumní způsob života, při němž lidé raději stojí ve frontě na hamburger, než aby válčili. Nechtějí proto podporovat vůdce, kteří by je vedli do války.

Tento hamburgerový postřeh však neplatí absolutně. V roce 1989 Spojené státy obsadily Panamu, v roce 1999 země NATO bombardovaly Srbsko a loni se do ozbrojeného konfliktu dostaly Rusko a Gruzie. V těchto případech žádné restaurace McDonald's nepomohly.

 

 

Právě se děje

Další zprávy