Proč býváme obtloustlí? Kvůli mozku našich praprapředků

Josef Tuček
15. 2. 2009 15:00
Mozek před miliony let potřeboval více živin
Při získávání masité potravy museli dávní lidé vynaložit hodně námahy.
Při získávání masité potravy museli dávní lidé vynaložit hodně námahy. | Foto: Ludvík Hradilek

Chicago - (Od zpravodaje Aktuálně.cz v USA) - Začalo to před necelými dvěma miliony let: lidské tělo a hlavně mozek se začaly vyvíjet jinak než u lidoopů. To ovšem vyžadovalo jinou, energeticky vydatnější potravu. Kvůli našim předkům tedy dnes mívají lidé nadváhu.

Konstatovali to vědci na jedné z konferencí, které provázejí výroční zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Chicagu.

Nedokázal jsem jíst jako šimpanz

"Zkusil jsem sám na sobě, jaké to je jíst jenom takovou potravu, kterou má šimpanz v Africe. Řeknu vám, za chvíli jsem byl pořádně hladový. Bylo by to pro člověka pořádně těžké přežít jenom na šimpanzí stravě," vyprávěl na konferenci Richard Wrangham, antropolog z Harvardovy univerzity.

Před asi 1,8 milionu let se předkové člověka začali vyvíjet odlišně od svých dosavadních předchůdců. "Postupně se jim zvětšovalo tělo, ale zejména mozek, který je stále víc odlišoval od jejich zvířecího okolí," popisuje William Leonard, profesor antropologie ze Severozápadní univerzity v americkém státě Illinois.

Náročný strávník v hlavě

Leonard se svými kolegy strávil posledních patnáct let výzkumem možností výživy a stravovacích požadavků našich předků. Ukázalo se při tom, že jejich mozek vyžadoval spoustu živin.

Oheň otevřel lepší přístup k živinám.
Oheň otevřel lepší přístup k živinám. | Foto: Ludvík Hradilek

Mozek dnešního člověka potřebuje až třikrát víc energie a výživných látek než mozek ostatních primátů a až osmkrát víc energie a živin než mozek jiných savců, uvedl William Leonard na konferenci v Chicagu.

Významný oheň

K získání živin pomohlo našim předkům využití ohně. Výzkumníci už dříve našli v africké Keni řadu ohnišť, která podle radioaktivního datování pocházejí z doby před půldruhým milionem let.

Zůstaly v nich zbytky různých ohořelých a zkamenělých dřevin. Kdyby v nich oheň vznikl přirozeně, třeba bleskem, byly by na daném omezeném místě pozůstatky jednoho shořelého stromu, a ne mnoha odlišných. Oheň tedy museli předkové dnešních lidí udržovat a přikládat do něj různé palivo.

Díky němu mohli lépe využít živiny, protože uvařené rostliny, plody i kořínky bývají stravitelnější.


Maso prospívá vývoji inteligence

Velmi podstatný je pak oheň pro využití masa. Po tepelné úpravě se lépe žvýká, člověk ho více sní a získá více živin, které potřebuje pro vývoj těla i mozku. Vědci obvykle připomínají, že z masa získá člověk více aminokyselin, a to jiných, než které jsou v rostlinách, a také vitaminů B, A a E. Dále z něj dostanou do svého těla vápník, fosfor, železo, měď, zinek, jód, selen.

Životní styl jsme změnili, zájem o jídlo však většině z nás zůstal stejný.
Životní styl jsme změnili, zájem o jídlo však většině z nás zůstal stejný. | Foto: Ludvík Hradilek

Tedy látky potřebné pro stavbu tkání, ale také pro vývoj mozku.

Místo lovu pohodlná objednávka

"Zatímco našim velkým opičím příbuzným, jako jsou šimpanzi, gorily nebo orangutani, stačí listí a ovoce, člověk potřeboval bohatší stravu, i pro rozvoj svého mozku," konstatoval v Chicagu profesor Leonard.

Naši předkové získávali bohatší stravu lovem zvířat. Ale k tomu museli vydat velké množství získané energie právě na pohyb po relativně velkém území při hledání kořisti. K tomu se přidával sezónní nedostatek některé potravy a období, kdy energetický výdej byl vyšší než příjem.

Současní lidé po nich zdědili stejně velké nároky na množství, rozmanitost a výživovou kvalitu stravy. Avšak už ji nemusí namáhavě shánět. "Stačí nám zvednout telefon a donášková služba nám jídlo dodá až ke dveřím," poznamenal William Leonard.

Z nálezů můžeme stále lépe poznávat, jak žili naší předkové. A to hodně daleko do minulosti.
Z nálezů můžeme stále lépe poznávat, jak žili naší předkové. A to hodně daleko do minulosti. | Foto: Ludvík Hradilek

Co je rovněž důležité: Dnešní strava má jiné vlastnosti. Například maso z domácích zvířat obsahuje více nasycených tuků (vedoucích k ucpávání cév a onemocněním srdce) než maso z divokých zvířat, která byla na jídelníčku našich předků. Také obsah energeticky významných cukrů je v současné stravě vyšší.

Daň v podobě civilizačních chorob

Když se tedy ke zděděným stravovacím návykům přidá nynější dostupnost jídla a častý nedostatek pohybu, nepřekvapí vysoká míra obezity. A následný rozvoj mnoha dalších zdravotních problémů od cukrovky po onemocnění srdce a cév.

Je to daň za to, jak se člověk vyvinul ve tvora s velkým, dobře fungujícím a vyživovaným mozkem. Ten mu samozřejmě dnes říká, jak by měl stravovací návyky změnit. Musí při tom ovšem zápasit s podvědomými tužbami, které se vytvářely po miliony let.

Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání.
Obří hotel Hyatt Regency v Chicagu. Tady se sešli američtí vědci na svém výročním setkání. | Foto: Josef Tuček
Další články z konference v Chicagu:
Plejáda dění v současné vědě
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy