Greenpeace: Svět potřebuje hlídat klima. A Česko také

Josef Tuček
29. 10. 2009 19:10
Známá ekologická organizace pořádala vědeckou konferenci o změnách podnebí
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Členové ekologické organizace Greenpeace tentokrát nelezli na komíny ani se nepřevlékali do zvířecích masek, nýbrž oblékli saka a uspořádali konferenci, na niž pozvali uznávané odborníky. V Michnově paláci na pražském Újezdě se bavili o změnách klimatu.

Příští měsíc se v Kodani uskuteční klíčová konference OSN, která by měla určit, jak se svět pokusí bránit klimatickým změnám. K nim vede zejména spalování fosilních paliv, při němž vzniká oxid uhličitý, který pod sebou v atmosféře zadržuje teplo.

"Průměrná světová teplota vzrostla mezi lety 1906 až 2005 o 0,74 stupně Celsia," připomněla na konferenci Zsuzsana Ivanyiová z Regionálního ekologického střediska pro střední a východní Evropu, která se podílí na práci Mezivládní komise pro klimatické změny při OSN.

Více extrémního počasí

Další růst průměrné teploty, rychlejší než kdykoli v minulosti, se čeká v blízké budoucnosti. Nejčastěji vědci předpokládají, že pokud svět nepřijme radikálnější opatření, zvýší se průměrná světová teplota o tři stupně Celsia do konce století. Více tepla v atmosféře vede k proměnám klimatického systému, které se zatím projevují častějším výskytem extrémních projevů počasí.

Nárůst průměrných ročních teplot pro období 2071-2100 ve srovnání s dobou před sto lety.
Nárůst průměrných ročních teplot pro období 2071-2100 ve srovnání s dobou před sto lety. | Foto: Max Planck Institut für Meteorologie

Mezi dopady, které už můžeme sledovat, patří dřívější začátek vegetačního období zemědělských plodin, což ovšem znamená, že jarní mrazíky je snáze zničí. "Přibývá také rostlinných chorob a škůdců, kterým se díky vyšší teplotě lépe daří," konstatoval Jaroslav Rožnovský z Českého hydrometeorologického ústavu. Celkově menší množství sněhu v zimě po sobě zanechává míň vody v půdě. "Pokud teplota stoupne o dva stupně, přibude v Česku suchých oblastí. Pokud stoupne o čtyři stupně, budou u nás všechny zemědělské oblasti suché," uvedl Jaroslav Rožnovský.

Nepochopení v Česku

Na rozdíl od většiny vyspělých zemí, které si už nastávající problém uvědomují, se Česko spíše tváří, že se ho to netýká. Například nová státní energetická koncepce počítá s rozsáhlým spalováním uhlí, připomněli účastníci konference, mezi nimiž byli i dva náměstkové ministra životního prostředí.

"Projevuje se u nás nadměrný vliv lobbistických skupin, hlavně elektrárenské společnosti ČEZ, která buduje energetiku založenou na fosilních palivech," poznamenal senátor za ODS a profesor Karlovy univerzity Bedřich Moldan. "Je pro mě je také obtížně srozumitelné, proč tolik politiků a vážených osobností u nás vůbec nepochopilo, co změna klimatu znamená," dodal.

Organizace Greenpeace na konferenci uvedla, že bude pro blížící se celosvětový klimatický summit v Kodani podporovat, aby se vyspělé země zavázaly snížit emise plynů vyvolávajících skleníkový efekt o 40 procent do roku 2020, do stejného data bylo zastaveno kácení pralesů a dále aby vyspělé země dávaly rozvojovým zemím 110 miliard eur ročně na zavedení lepších energetických technologií.

Obdobná doporučení dávají i vědci z klimatické komise OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy