Foto: Skauti seznamují svět s Českem. S polkou, knedlíky, totalitou i písmenem ř

Stany s podsadou jsou vynálezem českých skautů, obdivují je a napodobují po celém světě.
"Vítejte v Česku!" zve hosty česká část obřího kempu pro 45 tisíc účastníků v Západní Virginii.
Český kout patří tady v areálu Summit Bechtel Reserve k nejoblíbenějším. Češi si totiž připravili nejvíce programů ze všech 150 zemí světa. Třeba i tenhle fotokoutek.
Jak se taková podsada staví a jak se na ni upevňuje plachta, vysvětluje český vedoucí brazilským skautům ze Sao Paula.
Jen slova chvály pro ně měli vedoucí z Kanady, kraje zálesáků.
Foto: Junák - český skaut
Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Zuzana Orlová, Dominik David
Aktualizováno 4. 8. 2019 15:18
Češi patří na Světovém skautském jamboree v Západní Virginii k dvanácti národům ze 150, které si pro ostatní připravily program. A dokonce mají nejvíce programů ze všech zemí. Celý svět seznamují s Českem "v kostce" - se stany s podsadou, ovocnými knedlíky, ježkem v kleci, ale i s komunistickou totalitou, to jako připomínka ke 30 letům svobody. Za svoje heslo si vybrali slovo Unbreakable - Nezlomný. Na počest skautských odbojářů, kteří bojovali proti nacistům či komunistům za svobodu. Cizinci prý často vůbec netuší, že u nás ještě před třiceti lety vládl totalitní režim. A také neumí říct "ř".
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy