Foto: Skauti seznamují svět s Českem. S polkou, knedlíky, totalitou i písmenem ř

Stany s podsadou jsou vynálezem českých skautů, obdivují je a napodobují po celém světě.
"Vítejte v Česku!" zve hosty česká část obřího kempu pro 45 tisíc účastníků v Západní Virginii.
Český kout patří tady v areálu Summit Bechtel Reserve k nejoblíbenějším. Češi si totiž připravili nejvíce programů ze všech 150 zemí světa. Třeba i tenhle fotokoutek.
Jak se taková podsada staví a jak se na ni upevňuje plachta, vysvětluje český vedoucí brazilským skautům ze Sao Paula.
Jen slova chvály pro ně měli vedoucí z Kanady, kraje zálesáků.
Foto: Junák - český skaut
Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Zuzana Orlová, Dominik David
Aktualizováno 4. 8. 2019 15:18
Češi patří na Světovém skautském jamboree v Západní Virginii k dvanácti národům ze 150, které si pro ostatní připravily program. A dokonce mají nejvíce programů ze všech zemí. Celý svět seznamují s Českem "v kostce" - se stany s podsadou, ovocnými knedlíky, ježkem v kleci, ale i s komunistickou totalitou, to jako připomínka ke 30 letům svobody. Za svoje heslo si vybrali slovo Unbreakable - Nezlomný. Na počest skautských odbojářů, kteří bojovali proti nacistům či komunistům za svobodu. Cizinci prý často vůbec netuší, že u nás ještě před třiceti lety vládl totalitní režim. A také neumí říct "ř".
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy